От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Михаела Джоргова, председател на сдружението. (https://www.sva.bg/). Тя сподели, че през 2024 година борят на сключените бракове е намалял, напрежението и стресовите ситуации в семействата - нарастват, предизвикателствата и заплахите пред децата - се увеличават. Михаела Джоргова с гордост отбеляза, че с „общи усилия, заедно с други, постигнахме значими резултати“: спиране приемането на Регламента за родителството в ЕС, узаконяващ еднополовото родителство, осиновяванията и сурогатното майчинство; успешното противопоставяне на законодателна инициатива за позволяване на опасни за живота и здравето на децата химически и хирургически интервенции с цел промяна на външните полови белези; въвеждане на забрана на пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация и определяне на полова идентичност, различна от биологичната, в детските градини и училища; съществен принос за отхвърляне на Резолюцията на ПАСЕ, насърчаваща декриминализирането на проституцията и сводничеството. „Резултатите ни дава надежда, че нашите усилия не са напразни, че не малко вредни за децата и семействата политики сме спрели. И тези хубави резултати, които виждаме със Седмицата на брака, все по-голямата обществена подкрепа. Считаме, че си заслужава и това ни мотивира!“, каза още Михаела Джоргова .
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..