Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от платформата Климатека.  „Ако бъде премината тази граница се счита, че ще се увеличат значително рисковете за природата и човека“,  отбеляза Петков. Той припомни, че изминалите есен и месец ноември на 2024 година са вторите най-топли в историята на глобалните метеорологични наблюдения, след съответните през 2023. година. Ще ги запомним с редица екстремни събития в различни части от света – суша, значителни валежи, катастрофални наводнения, тайфуни, урагани.

Средната температура над Европа през есента на 2024 година  е третата най-висока, регистрирана за сезона – сочат още данните, като в Западните и Централните региони на континента валежите бяха над средното, а в Източна Европа бе суша.

Есента в България бе с температури близки до обичайните, като ноември 2024 година е най-студеният ноември от 2012 година насам. Валежите в страната също бяха неравномерно разпределени - на някои места и периоди паднаха повече валежи от обичайното, бяха регистрирани и наводнения,  а в други райони - засушаване, особено осезаемо през октомври, който е един от най-сухите месеци от началото на века. Въпреки, че есента на 2024 година  беше с температури близки до нормата в България, през последните години продължава тенденцията на затопляне и изместване на преходните сезони – в случая есента започва и приключва по-късно поради общото затопляне на климата.

2025 година се очаква да не бъде  рекордно топла, може би третата най-топла“, прогнозира Николай Петков, но подчерта, че „този спад няма да е достатъчен да компенсира затоплянето, което имаме като цяло“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17

Приоритетите на Община Трън от бюджета за 2025 година

Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на  15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...

публикувано на 16.05.25 в 14:53

Доброволец по сърце

Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи.  „ Доброволчеството за мен е..

публикувано на 16.05.25 в 14:09