Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската култура, чиято роля като пазители на душата и традициите на народа ни, е изключително значима и до днес.
В предаването „Ефир за приятели“ се срещаме с така наречения „пазител на българското“ световноизвестният фотограф Иво Данчев, който посвети последните 16 години от живота си в запечатване на магията, която носят кукерските маски и костюми. Той не е изучавал фотографското изкуство, но талантът му да открива сюжети и да запечатва моменти е безспорен. От 2009-а година работи за списание National Geographic България, а негова снимка печели уважението и признанието и на BBC. Роден е в София и израства в столицата, но днес живее в село в Родопите.
Преди шест години Иво Данчев се отправя на фотографско пътешествие из страната и си поставя за цел да разкрие и документира многообразието на българските маскарадни традиции и да ги покаже на света в списанието за което работи - National Geоgraphic. И така, между 2020 и 2023 година фото - историята на Иво "Земята на кукерите, между два свята" е публикувана в 18 държави сред които Япония, Германия, Испания, Тайланд, Русия, Кореа и др. След това той представя проектите "Привидения" и " Зад маските".
Последната ни среща с Иво в ефира на Радио Благоевград бе, когато Международното списание "Тhe Independent Photographer", с жури от един от световноизвестните фотографи - Стив Маккъри, публикува снимка на кукерска група от Благоевград в Топ 10 на категорията си за пътешествия. Българските пазители на традицията, заснети от фотографа Иво Данчев над местността Картала, бяха редом до снимки от световни дестинации, което беше огромно признание за българската традиция, както и за самия Иво.
Снимка на кукери от Благоевград в Топ 10 на международно списание за фотография
Снимката е част от проекта "Пазителите", в който са събрани портрети на различни кукерски групи от цялата страна, а това, което Иво планира е проектите му да бъдат събрани в една книга, която ще съхрани и покаже цялата богата история на кукерството в България.
„Кукерленд“ 2025 е последният проект на Иво – календар с 13 магични фотографии, показващ едни от най-впечатляващите снимки на кукери, чауши, дервиши, мечкари от цялата страна. В селекцията на календара присъстват и кукерските маски от село Брежани, изработвани от мъхове, маските на мечкарите от пернишкото село Бела вода, както и чаушите на Разлог.
„Календарът е една малка извадка от това, което ще представлява книгата, а тя ще представя наистина това изключително разнообразие от маскарадни традиции, което е запазила България. В селекцията на календара има и две групи от област Благоевград, едната е от село Брежани, така наречените „мъхове“. Това са едни много интересни маски на едни великани, целите покрити с мъхове или лишеи. Другите са чаушите от Разлог“ , разказва Иво Данчев.
Районът между Перник и Кюстендил също е включен в календара, със снимка на групата от село Бела вода, която изработва едни от най-големите и тежки маски, изобразяващи страховити усти, чиято долна челюст е направена да се отваря и затваря при скачане.
Разнообразно, пъстро и богато е културното ни наследство в лицето на кукерството, а цялата емоция и история зад маската, зад костюма, фотографът Иво Данчев успява да улови и разкаже по един необясним и вълшебен начин. Част от тази магия пък е поместена в календара „Кукерленд“ 2025, чиято мисия е да събере необходимите за Иво средства, с които да продължи да обикаля страната ни, заснемайки богатсвото на българската кукерска традиция и запечатвайки я завинаги в една уникална книга, превърнала се в мечтата на неговия творчески живот.
Бабугери, чауши, мечкари, кукери, сурвакари, дервиши – да, в различните части на страната те имат различни наименования, имат своите специфики в маски, костюми, обреди, които извършват, но всички те имат една мисия, една любов - да продължат българската традиция, показвайки магията на сурвакарството. А какво означава тази магия за фотографа Иво Данчев?
„За мен това е една връзка с моите собствени корени и не случайно се занимавам точно с тази тема. За мен това не е просто работа, просто някакъв пореден проект, а е нещо, което наистина ме вълнува. Аз самият съм един неизживян кукер“, казва Данчев, като допълва, че има голямо желание да си изработи собствена маска и костюм, но за съжаление не му остава време, налагайки се да бъде зад обектива и да разкрива красотата и историята на чуждите маски. С усмивка споделя обаче, че ако би имал тази възможност, то със сигурност маската му много ще прилича на тези от благоевградския и югозападния район, защото много обича кожи и рога.
А на въпроса успяхме ли да изгоним злото, каквато е задачата на всички участници в маскарадните ритуали, Иво Данчев отговори така:
„Боя се, че по-скоро не успяваме да го изгоним и то не за друго, а защото не успяваме да го видим и разпознаем. Самото зло е маскирано с дрехи и образи на добро. Както доброто се маскира с чудовищни маски, изглежда така и злото се маскира с някакви благовидни лица и успява да заблуди хората, които искат да го изгонят“.
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..