На 28 януари Православната църква чества паметта на преподобни Ефрем Сириец, свети Исаак Сириец, епископ Ниневийски и преподобни Паладий Пустинник.
Св. Ефрем Сириец или св. Ефрем Сирски е боговдъхновен църковен писател и екзегет, оставил множество съчинения, сред които и тълкувания на Свещеното Писание. Основна тема в съчиненията и проповедите му е борбата с греха и покаянието. Неслучайно молитвата „Господи и Владико на моя живот" от този „проповедник на покаянието" е в основата на православното богослужение през Великия пост.
В разнообразни литературни и омилетични форми св. Ефрем разглежда и други нравствено-аскетични въпроси. Св. Ефрем Сирин води борба с ересите и утвърждава православната вяра и до нас са останали множество негови догматико-полемически съчинения.
Родом от Едеса, Сирия, син на благочестиви родители, той съвсем млад се оттеглил в пустинята и станал монах. Основал училище в Едеса, от което са излезли много знаменити учители на Сирийската църква. Ръкоположен за дякон и за свещеник от св. Василий Велики, като при това по чудесен начин проговорил гръцки език.
След смъртта си в 373 година, според изричното му желание, бил погребан в края на градските гробища, където погребвали странници.
Св. Исаак Сирин е велик мистик, аскет и богослов от VII век, написал много съчинения на сирийски език, канонизиран както от Православната църква, така и от Дохалкидонските църкви.
Живял като отшелник и в монашеско общежитие недалеч от Ниневия. Известно време бил Ниневийски епископ, но се върнал към монашеския живот и до смъртта си се подвизавал, пишел и наставлявал в Скитската (Нитрийската) пустиня на запад от делтата на река Нил.
Плодовит писател, който задълбочено разяснява Свещеното Писание, Божествените тайни, Христовия Съд, описва и анализира духовното съзерцание и молитвата, същността на монашеския живот, състоянията на праведност и греховност, способите за самоусъвършенстване и други въпроси нравствени и аскетични.
Преподобни Паладий приел монашество на 24-годишна възраст и прекарал от 388 до 399 година в подвижнически живот в Египет. За да се запознае по-добре с монашеския живот и да намери примери на истинско подвижничество, Паладий обикалял местата, където се подвизавали бележити християнски отшелници и създал безценните съчинения „Лавсаик“ и "История на монасите в Египет", свидетелстващи за живота на отците – пустинници в Египет, Палестина, Сирия, Месопотамия и др.
През 400 г. св. Паладий бил ръкоположен за епископ на гр. Еленополис в Малоазийската област Витиния. Починал преди 431 година, вероятно около 425 година.
В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил, областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..
С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..
Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..
Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..