Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 28 януари 2025 г.

Автор:

На 28 януари Православната църква чества паметта на преподобни Ефрем Сириец, свети Исаак Сириец, епископ Ниневийски и преподобни Паладий Пустинник.

Св. Ефрем Сириец или св. Ефрем Сирски е боговдъхновен църковен писател и екзегет, оставил множество съчинения, сред които и тълкувания на Свещеното Писание. Основна тема в съчиненията и проповедите му е борбата с греха и покаянието. Неслучайно молитвата „Господи и Владико на моя живот" от този „проповедник на покаянието" е в основата на православното богослужение през Великия пост.

В разнообразни литературни и омилетични форми св. Ефрем разглежда и други нравствено-аскетични въпроси. Св. Ефрем Сирин води борба с ересите и утвърждава православната вяра и до нас са останали множество негови догматико-полемически съчинения.

Родом от Едеса, Сирия, син на благочестиви родители, той съвсем млад се оттеглил в пустинята и станал монах. Основал училище в Едеса, от което са излезли много знаменити учители на Сирийската църква. Ръкоположен за дякон и за свещеник от св. Василий Велики, като при това по чудесен начин проговорил гръцки език.

След смъртта си в 373 година, според изричното му желание, бил погребан в края на градските гробища, където погребвали странници.

Св. Исаак Сирин е велик мистик, аскет и богослов от VII век, написал много съчинения на сирийски език, канонизиран както от Православната църква, така и от Дохалкидонските църкви.

Живял като отшелник и в монашеско общежитие недалеч от Ниневия. Известно време бил Ниневийски епископ, но се върнал към монашеския живот и до смъртта си се подвизавал, пишел и наставлявал в Скитската (Нитрийската) пустиня на запад от делтата на река Нил.

Плодовит писател, който задълбочено разяснява Свещеното Писание, Божествените тайни, Христовия Съд, описва и анализира духовното съзерцание и молитвата, същността на монашеския живот, състоянията на праведност и греховност, способите за самоусъвършенстване и други въпроси нравствени и аскетични.

Преподобни Паладий приел монашество на 24-годишна възраст и прекарал от 388 до 399 година в подвижнически живот в Египет. За да се запознае по-добре с монашеския живот и да намери примери на истинско подвижничество, Паладий обикалял местата, където се подвизавали бележити християнски отшелници и създал безценните съчинения „Лавсаик“ и "История на монасите в Египет", свидетелстващи за живота на отците – пустинници в Египет, Палестина, Сирия, Месопотамия и др.

През 400 г. св. Паладий бил ръкоположен за епископ на гр. Еленополис в Малоазийската област Витиния. Починал преди 431 година, вероятно около 425 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Забраниха детски великденски обеци заради здравни рискове

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий , съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло . Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да..

публикувано на 06.04.25 в 08:56

Облачно с валежи

Времето ще е динамично.Валежите ще продължат, повече по количество ще са в южните райони. Вятърът от северозапад ще се усили, и с него бързо ще нахлува студен въздух. Със застудяването след обяд и през нощта срещу понеделник в Предбалкана, във високите полета в Западна България дъждът ще преминава в сняг. Температурите ще са с малък денонощен ход,..

публикувано на 06.04.25 в 07:45

Нови членове на дружество „Традиция“ положиха клетва в Кюстендил

На тържествена церемония  в центъра на града четирима нови членове положиха клетва. Ритуалът беше воден от председателя на дружеството в Кюстендил, Симеон Иванов. Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов поздрави членовете на националното дружество и им благодари за това, че възпитават в родолюбие и патриотизъм младите поколения. Присъстващите се..

публикувано на 05.04.25 в 14:36

Нови видове храсти в Градската градина в Благоевград

Нови устойчиви видове храсти вече допълват зелените пространства в Градската градина в Благоевград. Те са засадени от служители на ОП „Чистота“ на места, където тревната покривка не вирее и се образуват кални петна, заради гъстата дървесна растителност. Освен това с цел опазване на зелените площи къщичката за украси е премахната от почвата.От община..

публикувано на 05.04.25 в 14:30

Мълчаливо протестно шествие в Благоевград и апел: Да спре войната по пътищата!

Със свещи, цветя и сълзи в очите, вместо лозунги и плакати, благоевградчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града. С минута мълчание започна протестното шествие в памет на загиналата в тежък пътен инцидент 12-годишна Сияна. Стотици жители мълчаливо се отправиха към Съдебната палата, където положиха цветя и играчки, и се помолиха да спре..

публикувано на 05.04.25 в 13:28
Хераклея Синтика

Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика

Проучванията се  провеждат заради разширяването на  газопровода  България-Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия“ Булгартрансгаз“.  Три екипа от Института по археология с музей към БАН  са на място за теренните проучвания, съобщи ръководителят на спасителните разкопки професор Людмил Вагалински. Две от групите работят в периферията..

публикувано на 05.04.25 в 10:23

Облачно време с превалявания

Облачността ще е променлива, след обяд - често значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места ще превали, в отделни райони и ще прегърми. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°.

публикувано на 05.04.25 в 07:41