Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Йотова: Темата за бюджета се използва повече за политическа конфронтация

Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на страната в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в традиционното зарязване на лозята и празника на виното.

Темата за бюджета се използва повече за политическа конфронтация и това обяснява недоверието към цифрите, в които се изгубихме, каза вицепрезидентът Илияна Йотова:

"Честно казано се загубих вече, защото дори от управляващата партия, най-голямата в коалицията, и оттам се чуват различни сигнали, така че очаквам следващите дни да получим този анализ и да видим реалното състояние".

Повече от месец  не се говори за отблокиране на европейските програми и  Плана за възстановяване и устойчивост, което е тревожно, заяви Илияна Йотова.

Какво е необходимо, за да  не загубим европейските средства?

"Много бърза намеса на правителството и разговор първо с Европейската комисия, защото условията, които бяха заложени, за да се получат останалите пет транша, всъщност са на практика неизпълними с днешна дата. И да си свършат бързо работата в парламента, защото част от тези условия са свързани с определени закони".

Вицепрезидентът подкрепи финансовия министър Теменужка Петкова в решението да се  отложи искането за конвергентен доклад и готовността България да влезе в еврозоната и очерта по-важните приоритети:

"Да се види каква ще бъде управленската програма на новия кабинет, защото все още я чакаме, да се върне финансовата стабилност на страната и икономическите баланси, които определено са нарушени в момента и държавата следващите месеци наистина да се стабилизира". 


По публикацията работи: София Златанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Намерен е 46-годишен перничанин, напуснал дома си на 5 август

Сигнал за изчезването му е бил подаден днес около 10,00 ч. на тел. 112. По данни на близките му, до тази сутрин мъжът отговарял на телефона. В разговорите си с тях и с приятели твърдял, че няма намерение да се прибере, без да обяснява какво е намислил. От 08,00 ч. тази сутрин телефонът му давал свободно. Това притеснило семейството му. След подаването..

публикувано на 08.08.25 в 17:12

Пътно произшествие край Разлог

Временно е ограничено движението по второкласен път Симитли-Разлог в района на Разлог поради ПТП. Шофьорите изчакват на място.  Трафикът се регулира от "Пътна полиция", съобщиха от АПИ.

публикувано на 08.08.25 в 16:18

Нови сметосъбиращи машини за община Благоевград

Две нови сметосъбиращи машини вече ще обслужват различни райони на територията на община Благоевград. Те заменят част от силно амортизираните и остарели камиони, с които общината разполагаше до момента. Новите камиони отговарят на най-съвременните екологични и технически стандарти и изисквания за опазване на околната среда. С въвеждането им в..

публикувано на 08.08.25 в 15:17

Пожарът в Пирин е локализиран

В продължение на 15 дни горски служители от ЮЗДП са високо в планината и полагат усилия за пълното потушаване на огнената стихия. Днес на място са 35 служители, както и специализиран автомобил на ЮЗДП, който оказа голяма помощ за недопускане на разширяване на периметъра на огъня в последните дни. При 370 метра денивелация, по фронта на пожара е..

публикувано на 08.08.25 в 15:09

В Брезник ползват кризисна питейна вода за напояване

За нерегламентирано използване на доставяната в цистерни питейна вода, съобщават от община Брезник. Установено е, че в условията на обявеното заради водната криза частично бедствено положение водата е използвана и за напояване на градини и овощни дръвчета. Нарушителите са заснети от камерите за видеонаблюдение и при продължаващи нарушения записите ще..

публикувано на 08.08.25 в 13:47

Съдът в Дупница потвърди 200 хил. лв. глоба за ТЕЦ „Бобов дол“

Районният съд в Дупница потвърди поредната глоба за ТЕЦ “Бобов дол” за замърсяване на околната среда. Тя е в размер на 200 000 лева и е наложена от РИОСВ през април тази година. Сигнали за силно замърсяване на въздуха в Големо село са подадени в края на октомври 2024г. При извършената проверка екоинспекторите установили видимо запрашаване на въздуха в..

публикувано на 08.08.25 в 11:22

Открито е обявеното за издирване момиче от дома в с. Дрен

В Радомир е открито обявено за издирване 17-годишно момиче от Центъра за настаняване от семеен тип в село Дрен. Девойката напуснала социалния център в село Дрен и била обявена за издирване на 04 август. Служители от Районно управление – Радомир предприели действия за установяването ѝ. Следите повели към жилищен комплекс "Арката" в Радомир, където..

публикувано на 08.08.25 в 10:43