Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка Асенова - един от водещите в тази област специалисти у нас и преподавател в ЮЗУ.
Родители, педиатри, общопрактикуващи лекари, заинтересовани лица и духовници се включиха в дискусията в Зала 5 на Община Благоевград. Гергана Шопова е психолог в общинския Център за специална образователна подкрепа. Според нея е много важно родителите на деца с аутизъм да присъстват на подобни срещи.
Ние не знаем почти нищо за разстройствата от аутистичния спектър. Така присъстващият на дискусията четвъртокурсник по медицина, Александър, уточни своя интерес към темата.
В обществото ни все още има стигма относно нервно-развитийните нарушения, казва водещият в тази област специалрист у нас, проф. Иванка Асенова. Според нея тези нарушения се увеличават „в геометрична прогресия“.
Благотворителен базар и културни събития се организират в община Разлог в подкрепа на 3-годишния Димитър Димитров от село Баня. Той е диагностициран с левкемия и има нужда от спешна трансплантация на костен мозък и се нуждае от лечение в Турция. На 1 юни от 11:00 часа на площад „Преображение“ в Разлог родители на деца от детска градина..
На 1 юни отбелязваме Международния ден на детето. Началото на празничния ден в Благоевград започва в 10 часа с инициативата „По пътя на героите“, която ще се проведе на площад „Васил Левски“, където се намира бюст-паметникът на Апостола на свободата. От 11:00 до 13:00 часа в Градската градина ще се проведат различни активности за децата,..
Близо 1000 деца ще пеят и танцуват днес /1 юни/ на откритата сцена в пернишкото село Дивотино. Изявата им е в рамките на Националния детско-юношески фестивал „Чичо Стоян”, който по традиция се провежда в родното място на любимия на поколения български деца писател. Тази година той съвпада с Международния ден на детето - 1 юни. Настоящето издание е..
Благоевградчани подкрепиха националния протест "Искаме си лева, искаме си референдума" Стотици благоевградчани се събраха днес пред Областна администрация Благоевград, за да подкрепят запазването на българския лев и провеждането на референдум. Проявата е част от национална протестна инициатива, организирана от Граждански комитет и подкрепена от..
Протестиращите в защита на българския лев в Перник късаха и стъпкаха на земята снимки на европейски лидери. „Европейската зона е пътник, еврото- също е пътник, но важното е друго, че управляващите от 35 години не се съобразяват и не искат да чуят хората какво казват. А по конституция кой е властта в държавата? Суверенът / чл.1, ал.2/.Ал. 3- никой няма..
На 1 юни , неделя, държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват във Враца в отбелязването на 149 години от подвига на поета и революционер Христо Ботев и неговата чета. От 21.00 часа на пл. „Христо Ботев“ президентът ще произнесе слово по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България..
На тържествена церемония 421 магистри и 244 бакалаври, възпитаници наФакултета по педагогика на Югозападния университет „Неофит Рилски“, получиха дипломите си за висше образование. Деканът проф. д-р Янка Стоименова официално откри събитието и поздрави абсолвентите от най-стария факултет в структурата на университета. „Предайте на..