Новостите в политиката на сближаване в ЕС и постигнатите резултати бяха дискутирани на регионална конференция в Благоевград. Домакин на събитието бе БТА, а срещата - реализирана по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“. Основен акцент в дискусията, бе поставен върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите в Европа.
„Целим да разказваме за обмяната на знания между хората в България и на Балканите и хората от останалата част от ЕС, така че взаимно да опознаваме приноса си в общия живот в Съюза“, заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
В конференцията участие взе и кметът на Благоевград Методи Байкушев. Той сподели, че благодарение на средствата получени по европейски програми са реализирани ключови проекти в Благоевград.
„В Община Благоевград и в момента се изпълняват няколко проекта с европейски средства. Обновяваме, разширяваме Второ училище в Благоевград. Имаме проект за обновяване на Четвърто училище. По Програма „Развитие на регионите“ сме заложили изграждане на изцяло нова училищна сграда, която да приюти една от големите благоевградски гимназии. Ще имаме възможност да обновим и всички училищни дворове“, каза Методи Байкушев.
От присъединяването на България в ЕС до днес страната ни е получила 16,7 милярда лева по кохезионните фондове, това съобщи Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България днес в Благоевград.
„В Област Благоевград усвояването на европейските средства продължава да нараства. Вече е значително над средната стойност за страната, спрямо населението“, поясни още Чобанова.

Община Разлог разработи проект за цялостно обновяване на здравната служба в село Баня, което ще я превърне в модерно, функционално и достъпно място. Сградата на здравната служба е в силно амортизирано състояние. Материалната база е остаряла, в нея работят само двама лекари, което ограничава възможностите за предоставяне на необходимите медицински..
Нов клуб по художествена гимнастика ще развива дейност в Симитли и Благоевград - това е СКХГ “АРТИСТИКА”. Треньорки и основателки на новия клуб са Ния Накева- Ангелова и Камена Колева. Тренировките се извършват в модерната зала на Спортен комплекс “Септември” – Симитли и в спортната зала на 7 СУ "Кузман Шапкарев" - Благоевград, където всяко..
На извънредно заседание се събира днес Общинският съвет в Дупница. Поводът е актуализация на капиталовата програма на Общината с добавянето на шест нови обекта в нея. Ще бъде приета нова Наредба за финансово подпомагане на спортните клубове, както и Годишна програма за дейността на читалищата. Срокът за подаване на декларации за облагане с такса..
25 ноември се отбелязва като Международен ден срещу насилието над жени и момичета. Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си, а през 2023 г. повече от 50 00 жени са били убити от партньора си или от член на семейството, показват данните на ООН - Жени. От организацията призовават за..
Днес над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността временно ще намалее до слънчево. Вятърът от юг ще се усили. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между 0° и 5°, максималните температури ще са предимно между 10° и 15°. През нощта срещу сряда от запад-югозапад ще..
Обвинителен акт по дело за пътнотранспортно произшествие, при което била причинена смъртта на жена, внесе в съда Окръжната прокуратура в Кюстендил. Обвиняемият, на 26 години, е неправоспособен водач, като никога не му е издавано свидетелство за управление на МПС, казаха от прокуратурата. Инцидентът е от 26 април. На пасажерската седалка до мъжът се..
Проектът "Подобряване на социалната инфраструктура за по-добро бъдеще" беше предствен в Кюстендил. Той е финансиран по фонд "Социална закрила" към Министерство на труда и социалната политика. Основната цел на проекта е да се подобрят условията на живот на потребителите на социалната услуга, както и на екипа на Центъра за настаняване от семеен тип,..