Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти, но и включва към тях нови творения от рециклирани материали. Пред дома си в Благоевград, където ни посреща, пък има едно разкошно „природно пано“, както го нарича тя, прекопано, засадено и създадено с двете й ръце от едно запустяло място, обрасло с бурени и използвано за бунище от преминаващите . Това е Снежанка – човек, създаващ красота от нищото, търсещ винаги доброто и красивото. Човек, който винаги е разчитал единствено на своята борбеност и на двете си ръце, за да постигне нещо в живота си. А той не е бил никак лек. Родена в село Гега в планината Огражден, намиращо се на границата с Република Северна Македония, Снежанка от малка е трябвало да се бори с несгодите на живота.

„Аз много пъти съм казвала – голямото семейство дава, но и взима. На мен ми е дало много – най-вече уроците от родителите ни – да сме борбени, да не се предаваме. Единственото нещо, заради което съжалявам, че съм се родила в това село, е защото ми отне, мога да кажа до определена степен бъдещето. Дипломата, която получих в основното образование, беше пречка за моето развитие нататък, но ако не съм била там - на село, нямаше да съм това, което съм в момента“, разказва Снежанка, като подчертава, че не само нейното детство е било тежко в годините преди и по време на Прехода: „Децата, които са израснали на село, знаят какво е селският труд. Годините, когато аз трябваше да уча, се случи, че къщата, в която живеехме, падна, изнесохме се и със собствените си ръце градяхме новата къща, а за да има пари за нея, трябва да работиш. И селският труд, и животните, това е нещо, което не мога да забравя и преглъщам като горчилка“, спомня си Снежанка.

През 1970 година Филчева решава буквално да „избяга“ от село Гега и идва в Благоевград. Тук тя намира истински приятели и хора, които остават опора за нея през целия й живот.

„В този град аз имах ангел пазител – това е Вера Зашева. Има такива хора, които са изпратени отнякъде, да са до теб и да ти помагат, и не само Вера, много бяха хората, които са били около мен, и до ден днешен, аз имам много хора“, признава пред Радио Благоевград Снежанка.

Пътят на Снежанка към рисуването и вдъхновението за първата й книга, всъщност започва от едно малко магазинче „От копче до балтон“, което тя отваря в квартал Ален мак в Благоевград.

„То всъщност от едно малко магазинче, прерасна в три магазина. Това беше времето на промяната – 89-та година, когато всички се лутахме и не знаехме накъде да хванем. Промяната мен ме завари в администрацията на селското стопанство. Съкращенията тръгнаха оттам, бях само на 30 и няколко години, нямах опит и отпаднах от трудовия пазар. Това беше едно мое много трудно решение, което ми струваше много – много сълзи, много мъка, но благодарение пак на това, което съм, успях. За съжаление, първият инфаркт, който получи съпругът ми, беше в Общината, търсейки работа. Двама студенти без работа, могат да ме разберат хората за какво става реч, а аз бях обещала на себе си – причината, поради която аз останах без образование, не трябваше да се случи при децата ми, така че борих се и имаше защо. Аз шеговито кръстих моето бутиче „От копче до балтон“, защото си дадох сметка, че в един квартал не можеш да разчиташ само на един продукт, а и нямах пари, нямах какво да сложа в магазина, бях изплела един чувал бебешки дрешки и извадих чеиза, който бях подготвила на децата си. Първото нещо, което сложих в магазина, беше моето ръкоделие. Моята сестра ми даде 500 лева, отидох на Димитровград, купих лъскави неща и започнах да правя колиета, обички, гривнички – нещо, което липсваше на пазара, така тръгнах, впоследствие вече напълних магазина, дори сложих и копчета, и оттам „От копче до балтон“ – от най-малкото до най-голямото“, разказва Снежанка Филчева.

Първата книга на Снежанка „От копче до балтон“ съдържа разкази, които тя е чувала през годините в магазина от своите клиенти. Разкази за тежки житейски истории и съдби.

„Те са истински. Те са от хората. Времето на Прехода, аз вярвам, че всички са го усетили. Имало е моменти, когато съм си казвала „само на мен ли се случват такива неща?“, защото на всеки човек се случват понякога неприятни неща, но когато застанах в магазина, тогава видях, че не съм била права, защото има хора с много по-лоши съдби. Там срещнах наистина немотията, глада, лутането на хората. Беше страшно“, разказва Снежанка, като си спомня колко много е страдала, чувайки всички тези истории и мислейки как може да помогне.



Талантът си да рисува пък Снежанка отново открива в магазинчето си, когато в него влиза една млада художничка. Тя вижда щрихите, които Снежанка е нахвърляла върху картончета от чорапогащници и прозрява потенциала в тях. След няколко дни й носи платно и бои и я моли да нарисува нещо.

„И аз открих, че рисуването много ме завладя. То ме дърпаше, не ми даваше мира. И това момиче, точно преди Коледа, се върна и каза, че моята картина й е донесла голям късмет. Кандидатствала за Зелена карта в САЩ и спечелила картата, а картината качила в интернет и се е продала. Каза ми „Твоята картина, твоите пожелания, ми донесоха голям късмет – хем продадох картината и взех някакви пари от нея, хем заминавам за САЩ“ и при идването си в магазина, ми донесе едно платно, в знак на благодарност. Мина доста време, не идваше моментът аз да се докосна до боите и платното, но винаги момент, когато имаш нужда от нещо друго. Уморена, прекъснах работата с магазините и започнах да рисувам“, разказва Снежанка.

Първата картина, която е нарисувала, била посветена на нейния съпруг.

„Три дни преди да почине, ми подари цвете. Нарисувах три листенца от това цвете, хванати едно за друго, а четвъртото – паднало ниско“, спомня си със сълзи на очите Снежанка.

Още от интервюто на Ваня Бахчиванова със Снежанка Филчева може да чуете в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон в..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42
Даниел Лорер

Даниел Лорер: След Еврозоната идва големият разговор за бъдещето на Европа

Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни.  България, за първи..

публикувано на 11.04.25 в 11:34

Съставиха 8 акта след 50 проверени питейни заведения в Благоевградска област

8  акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..

публикувано на 11.04.25 в 11:01

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44