Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много пъти зеленината в градски условия страда от различни болести. Те невинаги могат да бъдат забелязани от обикновения гражданин. Това са гъби, патогени по стъблото, по кореновата система… Темата с подмяната на стари дървета е актуална и винаги чувствителна за обществото. Това заяви в ефира на Радио Благоевград архитектът проф. Атанас Ковачев, член кореспондент на БАН.
Зелената система често се оказва най-незащитима в условията на динамичния свят, в който живеем. Когато обаче растителността е болна, а това се доказва чрез експертна оценка от специалисти и ландшафтни архитекти, тя наистина би трябвало да бъде премахната и на нейно място да се посади нова растителност. Съгласен съм, че няма как веднага да се получи същия ефект. Но все пак тя не може да бъде вечна, подчерта проф. Атанас Ковачев.
Той подчерта, че в подобни ситуации е важно да има компесаторно озеленяване.
Всеки град има наредба за зелената система. Аз съм автор на Наредбата за зелените системи в столицата. В този документ препоръчваме при отсечено иглолистно да се посадят пет броя, при широколистно – три нови дървета, при плодно – едно към едно.
Растителността така получава по-голяма развитие.
Проф. Атанас Ковачев препоръча при засаждане на нови дървета в основата на кореновата система да се постави голям цилиндър, който ще насочи корените на дървото да растат вертикално. По този начин няма да се стигне до нарушаване на пътната настилка.
„Когато кореновата система вече е повдигнала тротоарите и има опасност за сградите, редно е след екологична оценка да се предпише подмяна на дървото“, допълни той.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с проф. Атанас Ковачев в прикачения файл.
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..