Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха дискутирани по време на работната среща, проведена на 18 февруари в гр. Пловдив, България, между Президентите на „Европейска асоциация на тютюнопроизводителите“ - UNITAB Europe г-н Цветан Филев и „Европейска асоциация на тютюнопреработвателите“ - FETRATAB г-жа Мария Реймао.
„Няма по-добра и нормална връзка от тази между тютюнопроизводителите и тези наши първи контрагентите - търговците, в лицето на FETRATAB, които изкупуват цялата продукция на целия ЕС и го преработват за следващи цели. Искам да припомня, че „Европейска асоциация на тютюнопроизводителите“ - UNITAB Europe и „Европейска асоциация на тютюнопреработвателите“ – FETRATAB, заедно сме едно цяло от „Европейска междубраншова организация в сферата на суровия тютюн“ - ELTI в ЕС. Друг аналог на такава организация в ЕС засега няма. Неин президент е отново моя милост, което е престиж не за толкова мен като персона, а за България“, коментира за Радио Благоевград Цветан Филев.
Той уточни, че участниците в срещата са излезли с обща позиция, че най-важни са пазарите за тютюн на европейските тютюнопроизводители, те трябва да удовлетворяват и двете страни – и тютюнопроизводителите и търговците, които изкупуват суровината и я преработват.
„Най–важните предизвикателства пред Сектор „Тютюн“ на европейско ниво са няколко директиви, които ще се преработват през следващите години. Едната е за тютюна и тютюневите изделия на ЕК, другата е облагането на суров тютюн с акцизи, което не трябва да се допуска в България, и директива за рекламата. Много важен форум е 11-та Конференция на Световната здравна организация в Женева през месец ноември, където вече 15 години, ще се изправим за пореден път пред Рамковата конвенция за контрол на тютюна, който е един глобален договор, подписан от над 170 държави, включително и от България. И, ако „проспим“ предложенията, които не са съгласувани с бранша и със сектора, и са в ущърб на европейското тютюнопроизводство, след 3-4 години няма да говорим за тютюна, защото такъв в ЕС няма да има“, допълни още председателят на НАТ – 2010.
Сред дискутираните теми на срещата е била и „Бъдеща ОСП (2028-2034) на ЕС“. Президентите на двете европейски браншови организации UNITAB Europe и FETRATAB единодушно решили да продължат ползотворната взаимна работа по време на предстоящ Изпълнителен комитет на UNITAB, който ще се проведе на 3 и 4 април, 2025 г. в София, с разширени експертни екипи от двете Европейски браншови организации.
Цветан Филев коментира и поставен от слушател на Радио Благоевград и тютюнопроизводител от Дебрен въпрос, свързан с разпределението на средствата поСхемата за „Преходна национална помощ за тютюн“ за кампания 2024, конкретно за сорта „Басми“. Припомняме, че ставката за сортова група „Басми“ за производителите с количества до 2000 кг. е 5.40 лв/ кг. и 4,10 лв/кг за количества над 2000 кг. Ставката за сортови групи „Каба-Кулак“ и „Бърлей“ е 4 лв./кг, а за сортова група Виржиния – 3 лв. за килограм. Въпросът бе: Защо, само за сортова група „Басми“, е това несправедливо, според слушателя, разпределение на средствата за определени килограми?
Цветан Филев отговори, че разпределението на средствата по сортови групи е решение на Консултативния съвет по тютюна. По този начин се дава приоритет на дребните и най-малките тютюнопроизводители, сред които са производителите на тютюн от сорта „Басми“, който е най-масовият и най-трудоемък сорт тютюн, който се отглежда в България. Така се спазват три важни елемента – социален, икономически и демографски.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..