В Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведе първият по рода си университетски майсторски STEM клас – „Виртуални и реални светове в STEM обучението“. Форумът събра учители по природни науки от Благоевградска и Кюстендилска област, които имаха възможност да се запознаят с най-новите технологии и STEM методологии в образованието.
„В днешния ден има много символика. Точно пред една година – на 27 февруари, този STEM център беше открит. Сега вече се събираме, за да поставим основите на първия майсторски клас. Ние тематично сме доказали, че имаме много сериозни успехи в природните науки. Отдава ни се обучението по математика, по химия, по биология, по физика, по компютърни и информационни науки. Затова трябва да направим всичко възможно, така че днешното поколение да припознае математиката и природните науки като един от начините за просперитет както в личностен план, така и от гледна точка на развитието на държавата“, каза ректорът проф. д-р Николай Марин, който откри майсторския клас. Ректорът допълни още, че инициативата е част от по-широка поредица събития, които още в рамките на тази година да завършат с откриването на регионалния STEM център в Университетската база „Бачиново“.
Специален гост и лектор на майсторския клас беше директорът на Института по образование към Министерството на образованието и науката (МОН) проф. д-р Галин Цоков. Той поздрави ръководството за инициативата и посочи, че това е един от начините за създаване на нови възможности за интегриране на STEM подходите в учебния процес и подпомагане на учителите в прилагането на иновативни образователни практики. Проф. Цоков съобщи още, че до средата на 2026 г. в страната във всяко едно училище ще бъдат изградени 2 300 STEM центъра, като много от тях вече функционират. Той изнесе лекция на тема „STEM обучението: Интеграция, иновации и развитие на умения за живота“, с която започна същинската част на събитието.
Акцент върху образователния подход STEM в началния етап на основното образование постави деканът на Факултета по педагогика проф. д-р Янка Стоименова, а гл. ас. д-р Дамяна Грънчарова от Катедрата по химия запозна участниците с теоретичните основи на STEM технологиите.
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил проверява сеч на борове в пернишкото село Рударци. Горските служители са реагирали на сигнал на жители в курортното селище. На място е установено, че в урегулиран поземлен имот на ул. "Борова гора”, представляващ дворно място, се води сеч на черен бор. Като основание е представено разрешително за сеч от..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий , съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло . Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да..
Времето ще е динамично.Валежите ще продължат, повече по количество ще са в южните райони. Вятърът от северозапад ще се усили, и с него бързо ще нахлува студен въздух. Със застудяването след обяд и през нощта срещу понеделник в Предбалкана, във високите полета в Западна България дъждът ще преминава в сняг. Температурите ще са с малък денонощен ход,..
На тържествена церемония в центъра на града четирима нови членове положиха клетва. Ритуалът беше воден от председателя на дружеството в Кюстендил, Симеон Иванов. Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов поздрави членовете на националното дружество и им благодари за това, че възпитават в родолюбие и патриотизъм младите поколения. Присъстващите се..
Нови устойчиви видове храсти вече допълват зелените пространства в Градската градина в Благоевград. Те са засадени от служители на ОП „Чистота“ на места, където тревната покривка не вирее и се образуват кални петна, заради гъстата дървесна растителност. Освен това с цел опазване на зелените площи къщичката за украси е премахната от почвата.От община..
Със свещи, цветя и сълзи в очите, вместо лозунги и плакати, благоевградчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града. С минута мълчание започна протестното шествие в памет на загиналата в тежък пътен инцидент 12-годишна Сияна. Стотици жители мълчаливо се отправиха към Съдебната палата, където положиха цветя и играчки, и се помолиха да спре..
Проучванията се провеждат заради разширяването на газопровода България-Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия“ Булгартрансгаз“. Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи ръководителят на спасителните разкопки професор Людмил Вагалински. Две от групите работят в периферията..