Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат да изпълняват своите жизненоважни за редица видове, включително и за човека, функции, те имат нужда от грижа.
„Съставени от разнообразни екосистеми като торфища, блата, мочурища, езера и крайбрежни естуари, влажните зони са дом на 40% от видовете в света. Те също така улавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения. Уви, в сравнение с повечето европейски държави България е бедна на повърхностни водни ресурси. Много често статистиките показват различни, много по-оптимистични данни, но това е защото в калкулациите се взима предвид цялото количество води, преминаващи през река Дунав, които по-голямата част от страната ни няма възможност да използва. Ако изключим Дунав, се нареждаме сред държавите с най-скромен воден ресурс“, коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF.
Заплахи пред влажните зони
Според доклада на WWF „Жива планета“, публикуван есента, само за половин век сме изгубили 85% от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – световните системи за поддържане на живота. С оглед на сложния си състав те са особено уязвими, поради което са на път да изчезнат в Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят.
България попада в географски ширини, които са чувствителни към климатичните промени. Това оказва съществено влияние върху динамиката и количеството на валежите и се отразява пряко върху хидрологичния режим на реките. В резултат редица екосистеми деградират, а много растителни и животински видове са изложени на сериозен риск. Застрашени сме също и ние.
„Абонирай се за природата“
Кампанията „Абонирай се за природата“ се базира на научно потвърдени данни от доклада „Жива планета“. Те алармират, че изменението на климата, свръхексплоатацията на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници.
Веднъж повредени, те престават да осигуряват ползите, от които зависим и които днес сме свикнали да приемаме за даденост, като чист въздух, вода и плодородни почви за храна. Ако една екосистема бъде изтласкана отвъд критичния праг, това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци.
„С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg“, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Как WWF ще посрещне Часа на Земята тази година?
Освен с традиционното гасене на светлините точно в 20:30 ч. на 22-ри март, тази година екипът на WWF България ще отбележи Часа на Земята със специална благотворителна инициатива. Природозащитници и доброволци ще обединят сили и рамо до рамо ще почистят замърсен с отпадъци участък от река Искър, недалеч от София. Всеки, който иска да се включи в инициативата, е добре дошъл. Подробности за организацията и за това как ще става записването, вижте на Facebook страницата на събитието. Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР, БНР-Благоевград, както и други медии и организации.
Подробности можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..