Макар, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, познато ни като КАЖИ, да се занимава основно с проблемите, касаещи селскостопанските и индустриалните животни, експертите от организацията не остават равнодушни към получени сигнали от европейска организация за защита на животните, според които в „тъмната интернет мрежа“ се разпространяват платени видеа със садистично съдържание, показващо зловещо насилие върху различни видове животни. Събирането на доказателства за извършените жестоки престъпления е продължило няколко месеца, с помощта и на неформалната организация BG ELVES, която се занимава основно с киберпрестъпления.
„С нас се свързаха от еврогрупата за животните, това е коалицията базирана в Брюксел, занимаваща се с европейското законодателство за животните. Ние сме член на тази коалиция, те се свързаха с нас, защото са получили сигнал, че има такъв случай и има вероятност извършителят да е от български произход. Проведохме свое разследване за жената, не можахме да я идентифицираме, защото беше с маска. Изгледахме видеата, те бяха с ужасяващо съдържание и видяхме, че в този канал, в който се разпространяват клиповете, има хора от цял свят, няма как да разберем дали част от тези хора са българи, защото те са анонимни. Това, което успяхме да направим е да разберем, че наистина тя е българка, видяхме детайли, като татуировките й, които нямаше как да ни убягнат. Свързахме се с „Българските елфи“, които изключително много помогнаха за установяването на личността на жената. От там започнахме да мислим по какъв начин са съберем достатъчно доказателства за да не останат ненаказани извършителите. Най-важното беше да се разбере кога свърша това нещо, оказа се, че не свършва. Докато разследвахме, жената продължаваше да прави садистичните клипове. За два-три месеца събрахме доказателствата и ги изпратихме на полицията. Можем да кажем, че сме доволни от съдействието на полицията и прокуратурата до този момент“, обясни за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ.
Според нея, трябва да се даде време на разследващите органи за да се разбере, дали това престъпление не е прераснало към насилие и върху хора, и дали това не е международна престъпна група, която е действала в много по-голям мащаб.
В Отворено писмо до всички отговорни държавници и институции, от Сдружение КАЖИ призовават „за предприемане на неотложни мерки за справяне с този дълбоко тревожен проблем и за приоритизиране на политиките, насочени към намаляване на агресията и насилието в обществото, чиито жертви са най-слабите и уязвими хора и животни“. Сред предложените мерки са:
Засилване на контрола и прилагането на законодателството – ефективно обработване и разследване на сигналите, повдигане на обвинения и стремеж към по-строги, ефективни наказания за всички случаи на насилие върху животни.
Създаване на Консултативен съвет за защита на животните към Министерски съвет – учредяване на специализиран обществен орган, включващ представители на неправителствени организации, експерти, институции и учени, който да подпомага разработването и прилагането на политики за защита на животните.
Създаване на Постоянна комисия за защита на животните към Народното събрание – специализирана парламентарна комисия, която да разглежда компетентно и задълбочено законодателството и нормативните мерки, касаещи хуманното отношение и благосъстоянието на животните.
Придвижване на законопроектите в Народното събрание, касаещи защита и хуманно отношение към животните – предприемане на спешни действия за разглеждане и приемане на внесените законопроекти, касаещи благосъстоянието и хуманното отношение към животните, като например законопроектът за забрана на добива на ценни кожи.
Над 120 организации вече са подписали Отвореното писмо.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
От октомври българското общество ще разполага с нов инструмент за измерване на социалното недоволство – Индекс за обществено напрежение. Той ще се публикува на всеки три месеца и ще показва тенденциите за предходното тримесечие, като първото издание ще обхване периода юли–септември 2025 г. Индексът се разработва от Центъра за анализи и кризисни..
С началото на новия политически сезон политиците говорят за власт, коалиции и постове, докато обществото зове за ред – правов и обществен. Локални банди от младежи, катастрофи с АТВ-та и нападения над полицаи показват, че липсата на ефективно управление вече се усеща пряко на улицата. Според политолога Калоян Методиев, основната причина за тази ескалация..
Все по-голяма част от българските граждани отказват да участват в активния процес по формиране на политиката чрез своя избор, защото виждат, че предизборното говорене е празно говорене. Точно това прави и БСП, което ме огорчава и ме мотивира да обявя себе си за социалист на свободна практика. Именно затова не желая да се идентифицирам с настоящето..
Половинвековен юбилей отбелязва Общински куклен театър - Благоевград. Той е създаден като професионален институт през октомври 1975 година. За тези години „прага“ на театъра са прекрачили стотици театрали и стотици хиляди зрители. Пред очите и ръцете им са преминавали стотици заглавия, кукли, декори, реквизити. „Съществуването на Кукления..
Статистиката сочи, че за една година в Благоевград има над 400 новорегистрирани жители. Областният център е страхотно място за живот и професионална реализация за младите хора. В това е убедена Надя Шаличева, която е родом от София, но избира да живее и прави кариера в Благоевград. Решила със семейството си да се преместят, след като детето..
"Четвърт век със сърце за животните" - п од това мото преминават инициативите, посветени на 25-годишнината от създаването на българския офис на Международната организация за защита на животните „Четири лапи“. Тържественото събитие, с което се отбелязва този юбилей е днес, в Парка за мечки край Белица, защото това е първото и единствено убежище за..
Учител от Симитли сбъдна своята мечта да създаде пчелна стая за апитерапия. „Пчелната стая се намира на 2 километра над град Симитли. Тя е място, където хората могат да вдишат въздух от пчелни кошери или да си почиват в тях, като така се възползват от лечебните свойства на пчелните продукти и вибрациите на пчелите, което може да помогне при..