Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделеното родителство - решение на проблем или предпоставка за нови проблеми

Снимка: pixabay.com

Темата за предложените промени в Семейния кодекс, касаещи частта със споделеното родителство, през последните месеци раздели на две обществеността, като междувременно влезе във фокуса и на законотворците. В интернет паралелно подкрепа набират две петиции, като едната е инициирана от фондация "За споделено родителство" и е озаглавена "НЕ на родителското отчуждение и ДА на споделеното родителство", а другата - "Не! На задължителното споделено родителство", която е създадена от Гражданско обединение против задължително споделено родителство, които настояват за широк обществен дебат по темата с експерти.

Промяната е свързана с въвеждането на възможност съдът да определи споделено родителство след развода/раздялата на родителите. Към момента споделеното родителство също е възможност, но само при взаимно съгласие на двамата родители. Ако промените влязат в сила, споделеното родителство може да бъде допускано от съда по искане на единия родител и независимо от волята на другия.

"Това би бил опасен експеримент, защото при раздяла се стартира от едно положение, при което се смята, че и двамата родители имат еднакъв родителски капацитет и ако единият смята, че другият не отговаря на съответните стандарти, може да обори презумпцията. В другите държави, където това се практикува, има редица критерии, които съдът трябва да разгледа. В случая така са написани проектозаконите, че единственото нещо, с което може да обориш тази презумпция е, че или другият родител е насилник, или по някакъв начин застрашава живота или здравето на детето. Притеснително е, че в коалиционното споразумение от януари тази година пише "въвеждане", а не "обсъждане", не "публичен дебат". Интересно е какви интереси стоят зад прокарването на тези законови промени", каза в интервю за Радио Благоевград социологът д-р Дона Пикард, която преди седмица взе участие в пресконференция на тема "Споделено родителство – баланс в семейството или опасен експеримент с децата". По думите й не са идентифицирани и рискови групи, които могат да попаднат в обсега на такива нови промени.

"На първо място трябва да има експертен дебат, след което и обществен такъв", категорична е д-р Дона Пикард.

Според адв. Пламен Борисов от фондация "За споделено родителство" там, където е въведен закон с презумпция за споделено родителство, още през първата година споровете между родители рязко спадат, както спадат и делата за домашно насилие. 

"На българския съд в момента му е трудно да работи заради лошото законодателство и заради липсата на процедури. Тези неща са решени с проекта за закон", каза още адв. Борисов, който също настоява за обществен и експертен дебат по темата.


Целият разговор на Елеонора Тропанкова с д-р Дона Пикард и с адв. Пламен Борисов чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17

Приоритетите на Община Трън от бюджета за 2025 година

Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на  15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...

публикувано на 16.05.25 в 14:53

Доброволец по сърце

Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи.  „ Доброволчеството за мен е..

публикувано на 16.05.25 в 14:09

Достойни възнаграждения за работещите в обществените медии

„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..

публикувано на 15.05.25 в 16:20

Иван Сабахлъков: Бихме се застраховали само, ако гарант ни е държавата

Лоша земеделска реколта очакват тази година гоцеделчевските стопани, заради неблагоприятните климатични условия в началото на пролетта. За съжаление, подобна бе картината и миналата година, когато опустошителна градушката унищожи почти на 100% реколтата в района на Гърмен и Хаджидимово. Земеделците все още чакат обещаното тогава от земеделския..

публикувано на 15.05.25 в 13:28

Богоугодна кауза обедини жителите на Хаджидимово

Добра кауза обедини жители на град Хаджидимово. Скоро в местността Качиката ще заблести 21-метров метален кръст, който ще пази от зло целия район. „Преди време, точно на Димитровден, с приятели взехме решението да вдигнем този християнски символ над Хаджидимово. Съгласувахме идеята си с Неврокопския митрополит Серафим и получихме неговата благословия..

публикувано на 15.05.25 в 11:22