Сдружение “Млад планинар” ще отбележи Часа на Земята и Световния ден на водата, които тази година са на една и съща дата -22 март, с нощна разходка из планина Беласица. Тази година мотото на инициативата е: "Стъпки в тъмнината, светлина за Земята, живот за водата." Организаторите канят всички, които имат желание и възможност да се включат в събитието, за да не забравяме, че водата е живот, че без нея няма природа, хора и бъдеще за всички нас на планетата Земя.
„Идеята се роди преди много години съвсем спонтанно. Тази инициатива е посветена на Часа на Земята и се разпространява всяка година. Идеята е, поне един час в годината, на 22 март, да изгасим осветлението. Тогава за един час всичко притихва. Тогава можем да се насладим на красотата на звездите, тогава можем да видим и да усетим, че природата ни няма нужда от електричество. Така спонтанно се роди тази идеята, да подарим един час на природата, да организираме този нощен поход и да покажем, че в планината вечер не е страшно“, сподели за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение “Млад планинар“ – Петрич.
Първата година в инициативата са се включили 30-40 човека, а миналата година 300. Идеята е, в този един час, децата и техните родители не само да изгасят осветлението си у дома, но и да не използват вода, защото на 22 март тази година се отбелязва и Световният ден на водата.
Организаторите се надяват по този начин повече хора да предизвикват себе си и да осъзнаят зависимостта си от електричество, вода, телефони и услуги, от които можем да се откаже в полза на природата.
„Мисля, че има смисъл. Най-голямата промяна идва от децата към родителите, защото те научавайки по различен начин такъв вид факти, започват дори да правят забележки на родителите си, като им казват да спрат водата, докато си мият зъбите, да не забравят зарядното на телефона в контакта, когато той вече е зареден, да изгасваме осветлението в стаите, в които не сме и други предизвикателства, които могат да направят в седмицата преди Деня на Земята. Това са малки действия, които, ако всички направим, ще имат голям ефект за природата“, допълни ръководителят на младите планинари.
Началото на похода е в събота, 22 март, в 20.30 ч. на площад „Евтим Евтимов" в Петрич. Походът е по Алеята на здравето. Маршрутът, който е избран е познат на петричани, подходящ за всички възрасти, могат да се включат семейства, ученици, цели училища и деца от детски градини.
„Всяка година дори забавяме темпото да се разхождаме повече от един час, и когато приключи събитието винаги ни питат: А догодина ще го има ли? Благодаря на всички учители, които приемат тази инициатива и ще се включат в събитието със своите ученици, вярвам че тази година ще има много повече участници, много повече родители. Вярвам, че следващата година отново ще бъдем заедно, защото Земята е една, не можем да си я поделим, тя е наша и ние сме част от нея“, сподели още Гергана Сандъкчиева.
Те припомни, че участниците трябва да са добре облечени, при желание могат да носят челници, фенерчета или включени телефони, но дори и без светлина в ръцете, всички, които ще споделят това вълнуващо събитие, ще се чувстват прекрасно в компанията на своите близки и приятели.
„Когато сме много хора, дори и да нямаш фенерче, човекът до теб ще ти даде светлина. Така че, каня всички, които имат нужда от приключение, да се включат в инициативата, да подарят заедно с нас един час на планетата и на водата“, прикани ръководителят на Сдружение „Млад Планинар“ - Петрич
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..