Часът на Земята – най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата, отново е тук. Тази събота милиони хора в повече от 190 държави за пореден път ще отбележат емблематичния празник на природата. Хиляди сгради, сред които и знакови здания като Операта в Сидни, Айфеловата кула и Емпайър Стейт Билдинг, ще притъмнят фасадите си, а още по-голям брой домакинства от цял свят ще изключат символично осветлението си за един час точно в 20:30 ч., за да покажат своя ангажимент към нашия общ дом – Земята, и да отправят призив за устойчиво бъдеще.
„Всичко започва през 2007 г., когато по инициатива на WWF повече от два милиона души и 2000 компании в Сидни изгасят осветлението си за един час от 20:30 до 21:30, за да покажат, че ги е грижа за природата. Днес Часът на Земята е едно от най-масовите екологични движения, което се провежда всяка пролет със същата цел – да обедини света в подкрепа на нашето бъдеще в хармония с природата. Въздействието му отдавна надхвърли изгасването на светлините – Часът на Земята вдъхновява хората да действат заедно в името на планетата. Включи се тази година и нека заедно създадем най-важния час за Земята!“, призовава Калина Бояджиева от WWF, координатор на Часа на Земята за България.
Часът на Земята по света
60 минути без осветление са 60 минути, в които да помислим какво можем да направим за природата. През годините, в резултат от инициативата, бяха постигнати поредица от символични победи в името на природата. Движението помогна за създаването на 3.5 млн. хектара защитена морска зона в Аржентина и вдъхнови засаждането на 17 млн. дървета в Казахстан. Тайланд и Тайван въведоха образователни програми за опазване на околната среда в училище, а в САЩ момичета от скаутското движение инсталираха стотици хиляди енергоспестяващи крушки. Благодарение на Часа на Земята много семейства в Непал и Мадагаскар получиха печки, използващи енергия от възобновяеми източници, а редица домове в Индия и Филипините бяха заредени със слънчева енергия.
Часът на Земята у нас
Часът на Земята тази година се пада на 22-ри март, когато честваме и Световния ден на водата. Затова WWF посвещава своята кампания „Абонирай се за природата“ на работата си за опазването на реките и влажните зони в България, както и на техните застрашени обитатели. Освен, с традиционното гасене на светлините точно в 20:30 ч., тази година екипът на WWF ще отбележи Часа на Земята със специална доброволческа инициатива.
Природозащитната организация кани всички любители на природата да се включат в масовото почистване на река Искър край София. То ще се състои на в събота в района на квартал „Горубляне“ и село Герман, северно от Околовръстното шосе. Природозащитниците се надяват, че по този начин не само ще освободят от отпадъци замърсен участък от реката в непосредствена близост до столицата, но и ще дадат важен пример за това, как трябва да се грижим за природата и нейните ценни ресурси, от които всички зависим. Веднага след акцията, рибарите от сдружение “Искър - София”, ще пуснат във водите на чистата река десетки рибки от вида балканска пъстърва. Повече подробности вижте на Facebook страницата на събитието.
„Абонирай се за природата“
С кампанията си „Абонирай се за природата“ WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на видрата и други видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони.
„С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор! Това е единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg “, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР и Радио Благоевград и други институции.
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..