Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маги Назер:

Преживяването в джунглата на Боливия за мен беше училище за любов

8
Маги Назер

Маги Назер е основател и изпълнителен директор на фондация „Солидарност в действие“. Завършила е социология в Колежа Мидълбъри в САЩ и магистратура „История на жените и половете“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тя е активен застъпник на равнопоставеността между половете и превенцията на насилието. Посетила е над 40 държави, сред които Сиера Леоне, Палестина,  Йордания, Мароко, Тайланд, Индонезия. Организира и участва в много международни младежки обмени. Понастоящем Маги Назер живее в София, а в радомирското село Друган с помощта на много доброволци и местна подкрепа, създава хостел и пространство за учене, споделяне и обмен.  В момента тя се обучава за психотерапевт в Българския институт по гещалт терапия.

  Маги Назер разказа в ефира на Радио Благоевград за своето екзотично пътуване миналата година  до Боливия, Чили и Перу. За своята отдавнашна мечта да посети Южна Америка с желанието да изследва себе си, да интегрира уроците, които е научила през годините, да опознае интересни дестинации, нови осъзнавания и разбирания за себе си. Тръгва сама с малка раница  на рамо и с огромно желание да опознае, както непознатите страни, така и себе си. И доказва за пореден път това, което всички знаем: когато човек иска да изпълни мечтата си – търси възможности, а не причини да се откаже.


  „Реших за себе си, че ще се случи това пътешествие  през ноември. Всичко организирах сама, като основната ми цел беше да отида в Боливия и там да бъда повече време в тропическата гора Амазонка. За мен това беше изключително вълнуващо, тъй като от известно време се чувствам много по-свързана с природата, растенията, отколкото преди. За мен беше изключително интересно да се срещна с местните общности, живеещи в джунглата. Неповторимо е усещането да си там. За да стигна до джунглата трябваше да сменя няколко полета в самата Боливия. В близките села до джунглата няма електричество, хората живеят в доста сурови условия. Мястото, в което отседнахме с група хора от цял свят, дошли за да се докоснат до  духа и природата на Амазонка- от една страна беше много уютно, но от друга  и доста сурово като условия“.  В началото Маги Назер изпитва страх от прескачащите жаби в помещението, в което е настанена да спи, но за ден-два успява да се приспособи към тази среда, която е много впечатляваща. „Звукът на джунглата е нещо изключително, песента на птиците, звуците, които издават растенията при повея на вятъра, звуците на животните – дори и през деня това е нещо неповторимо. В първите дни не можех да спя, защото не бях свикнала да съм заобиколена с толкова много живот. В близост до мястото, където бяхме отседнали имаше езеро, но ни предупредиха да не влизаме, защото в него има пирани, алигатори и други влечуги“.

  От всичко обаче най-впечатляващо за Маги Назер в Боливия са срещите и с местните хора, с които общува по време на престоя си в джунглата. За нея те са носители на изключително богата култура, но и на много мъдрост и познания за всичко, което обитава джунглата. „ Самите те изпитват преклонение към природата, живеят с нейния ритъм. За мен това беше много вдъхновяващо и това е  нещо, което „си взех“ и се опитвам да развивам за себе си. Те са изключително чувствителни към страданието на джунглата. Част от историите, които ни разказаха от една страна бяха свързани с бракониерството, на което им е много трудно да се противопоставят. От друга страна през последните години Амазонка преживява огромни пожари, които унищожават живата природа. Местните хора са много силно свързани с нея, те говорят на нейния език, имат досег до духа на растенията и животните и с много емоция говореха за страданието на джунглата поради катаклизмите, които се случват“.


  Преди да замине за Боливия Маги Назер e подготвена  за това, как ще живее в джунглата 2 седмици. В тази съвършено различна обстановка в джунглата,  новодошлите са настанени в кабинки, в които няма ток -  1 час дневно  се пуска електричество от генератор, за да заредят телефоните и батериите на камерите. През останалото време изцяло са потопени в природата, участват в различни духовни  практики, чрез които се вглеждат дълбоко в себе си. „Да открием отражението на този невероятно богат външен свят в себе си. Това, което много ми допадна е философията на местните хора и шамани, които имат много дълбок поглед върху живота. Те не отричат тъмнината – смятат, че тъмнината и светлината вървят ръка за ръка, както в природата, така и в самите нас. Най-ценното, което взех за себе си от това преживяване в джунглата е, че за мен това беше училище за любов. Да си спомня какво означава да обичам, как да се отнасям към всяка част от себе си, включително нелицеприятните – тези, от които ме е срам. Тези, които ме вкарват в страх, или в отрицание на това, което е. Идеята е да ги прегърна, да им давам любов и по този начин да бъда цяла. В същото време ми беше изключително интересно аз самата да изследвам родните билки и растения. Хората там вярват, както и аз самата, че всяко едно растение е лечебно – те имат различна енергия и помагат по  различен начин. Природата може да бъде наш помощник“.

  Маги е вегетарианец и в началото среща трудности с храната в градската среда  тъй като местните хора залагат повече на месото. Набляга повече на салатите и изключителното разнообразие от плодове и най-вече манго. В джунглата  - предвид мисията, която ги отвежда там – да се свържат дълбоко със себе си и с природата – следват специална диета -  само веган храна без никакви животински продукти, без сол и подправки. Но и това преодолява за броени дни и усеща тялото си много по-силно.


  В Боливия посещава Санта Крус – град с тропически климат, както и столицата Ла Пас – най-високата столица в света, разположена на 3 640 м. надморска височина. Впечатлена от лифтовите кабинки, които се движат през целия град и е много достъпен транспорт, дори и за местните хора, чийто доходи са доста ниски.

  Това пътешествие и напомня отново с колко малко човек може да живее и да бъде щастлив. „На много от местата, които посетих нямаше топла вода, дори и там, където беше студено. А в случаите, в които успявах да се добера до горещ душ – изпитвах истинска благодарност. Това беше един от големите ми уроци в това пътешествие: да обръщам по-голямо внимание на това, което имам, да съм благодарна за това. И че мога да се справя с много малко. С пуловер, панталон и якето на гърба – беше ми студено, но се завърнах с невероятни преживявания и спомени.

  Досегът до местните хора в Боливия ме преобрази. Тези хора, които са дълбоко свързани с природата, с духа на джунглата. С пътя на живота, който е и пътят на любовта. Това е най-силното, което ми остана и продължавам в ежедневието си тук да се опитвам самата аз да въплътя в своите действия, което не е лесно. Когато ни завладеят битовизмите, натрупат се трудности е много лесно да се отклоним от пътя на любовта и да се оставим на самосъжалението или страха. Но  вярвам, че всеки един от нас е любов. Дори и да го забравим, винаги можем да си спомним и да  се върнем на този път“.

Още за пътуването на Маги Назер до Чили и Перу – чуйте звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Героите не удрят, героите обичат

Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..

публикувано на 11.05.25 в 11:15

70 години село Полето

С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..

публикувано на 11.05.25 в 11:00

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда – изграден изцяло от народа

Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..

публикувано на 11.05.25 в 10:30

Певицата Ивана Дякова посвети песен на своята майка

„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..

публикувано на 11.05.25 в 08:50

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50