Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев.
„Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио Благоевград Ризов. Огромна мотивация е за него, за да става все по-добър в работата си, защото е трето поколение лесовъд. По думите му, за да бъдеш лесовъд, природата трябва да бъде в сърцето ти, както и упорита работа, защото това не е лека професия. Иска обаче хората да проявяват повече разбиране за професията му.
За Иван Ризов гората е призвание. С хъс, доближаващ се до жертвоготовност той взима участие в гасенето на горски пожари, които през изминалото лято бяха трудни за овладяване. Един от първите, които се отзоваха на сигнала за пожара в планина Славянка и един от последните, които напуснаха мястото, едва след пълното потушаване на огъня. Неговата всеотдайност беше забелязана и от ръководството на МВР и Иван Ризов беше награден заедно с други горски служители и пожарникари, участващи в гасенето на пожари на територията на страната.
Иван Ризов е роден на 10.05.1988 г. Завършва ЛТУ и СУ като има две магистратури - за инженер по горско стопанство и по екомениджмънт. Започва кариерата си през 2012 година като специалист по биоразнообразие в ДНП "Пирин". Три години по-късно се премества в ДГС Катунци, където работи и до днес. Постъпва на работа като лесничей, но постепенно минава през всички нива и днес е заместник-директор на стопанството. В момента работи по докторантурата си в Института за гората като темата на дисертационния му труд е: "Оценка на щети от горски пожари и влияние върху почвеното здраве".
Какво е за него тази награда, как се е почувствал, когато се оказал един от първите миналата година на големия пожар в планината Славянка и защо е избрал тази професия в интервюто на Ива Сеизова с Иван Ризов:
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..