Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев.
„Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио Благоевград Ризов. Огромна мотивация е за него, за да става все по-добър в работата си, защото е трето поколение лесовъд. По думите му, за да бъдеш лесовъд, природата трябва да бъде в сърцето ти, както и упорита работа, защото това не е лека професия. Иска обаче хората да проявяват повече разбиране за професията му.
За Иван Ризов гората е призвание. С хъс, доближаващ се до жертвоготовност той взима участие в гасенето на горски пожари, които през изминалото лято бяха трудни за овладяване. Един от първите, които се отзоваха на сигнала за пожара в планина Славянка и един от последните, които напуснаха мястото, едва след пълното потушаване на огъня. Неговата всеотдайност беше забелязана и от ръководството на МВР и Иван Ризов беше награден заедно с други горски служители и пожарникари, участващи в гасенето на пожари на територията на страната.
Иван Ризов е роден на 10.05.1988 г. Завършва ЛТУ и СУ като има две магистратури - за инженер по горско стопанство и по екомениджмънт. Започва кариерата си през 2012 година като специалист по биоразнообразие в ДНП "Пирин". Три години по-късно се премества в ДГС Катунци, където работи и до днес. Постъпва на работа като лесничей, но постепенно минава през всички нива и днес е заместник-директор на стопанството. В момента работи по докторантурата си в Института за гората като темата на дисертационния му труд е: "Оценка на щети от горски пожари и влияние върху почвеното здраве".
Какво е за него тази награда, как се е почувствал, когато се оказал един от първите миналата година на големия пожар в планината Славянка и защо е избрал тази професия в интервюто на Ива Сеизова с Иван Ризов:
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..