Днешната неделя, 13 април, отбелязваме светлия празник Вход Господен в Йерусалим, известен още като Връбница и Цветница заради върбовите клонки (напомнящи палмовите в Йерусалим) и цветята, с които хората посрещали Спасителя.
Празникът Вход Господен в Йерусалим припомня историческите събития, предшествали непосредствено Съда, Разпятието и Възкресението на Господ Иисус Христос, голготската саможертва, която Спасителят направил за изкупване човечеството от греха.
Това събитие свидетелства, че Иисус е обещаният Месия, Който идва за спасение на тия, които повярват в Него.
След като Божият Син възкресил престоялия четири дена в гроба Лазар, той се отправил с учениците Си към Йерусалим. В близкото до града село Витфагия, в подножието на Елеонската планина, Той изпратил двама от апостолите да вземат вързана там ослица и да я докарат при Него (Мат. 21:2-4). Стопаните, като разбрали, че са пратени от Иисуса, не им попречили. Спасителят възседнал ослето и тържествено влязъл в Йерусалим. Така се изпълнили думите на пророк Захарий: "Ликувай от радост, дъще Сионова, тържествувай, дъще Иерусалимова: ето, твоят Цар иде при тебе, праведен и спасяващ, кротък, възседнал на ослица и на младо осле, син на подяремница" (Зах. 9:9).
За еврейската Пасха в града надошли от близки и далечни страни не само юдеи, а и много прозелити във вярата. Вестта за възкресението на Лазар вече се носела из града и хиляден народ се стекъл да посрещне Иисус, Великия Чудотворец, и възкръсналия Лазар.
Когато погледнал към Йерусалим, Божият Син предрекъл скорошното му разрушение и запустение.
Хората, виждайки в Него очаквания Спасител, с възторг размахвали палмови клонки, постилали дрехите си пред Него, хвърляли цветя и пеели: "Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев" (Йоан 12:13). Палмовите клонки напомняли за победата на въстаналите преди две хилядолетия Макавеи, които превземат Йерусалим и очистват града от идолослужението, въведено от римляните.
Израилтяни пазели спомена за това паметно събитие и се надявали Иисус да ги избави от чуждото потисничество.
Фарисеите, разяждани от завист и злоба, казали на Спасителя да забрани на народа да ликува, но Той им отговорил: "Казвам ви, че, ако тия млъкнат, камъните ще завикат" (Лука 19:40). През целия град до храма възгласите "Благословен Царят, Който иде в име Господне! Мир на небето и слава във висините!" (Лука 19:38) съпътствали Иисус.
Влизайки в Йерусалимския храм, Господ с царствена власт изгонил от там събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на слепи, хроми и недъгави.
На Цветница, в памет на това Евангелско събитие – тържествения Вход на Господа в Йерусалим, в църквите със специална молитва се благославят върбови клонки, които се раздават на богомолците. Вярващите ги отнасят по домовете си за благословение и окичват вратите и иконите си в знак на прослава на Господ Иисус Христос като Цар и Бог.
В този ден се разрешава яденето на риба.
След Цветница започва Страстната седмица – дните на Христовите страдания преди Възкресението (Великден).На Цветница имен ден празнуват всички, които носят имена на цветя.
На 10 и 11 май, сред красотата на местността „Байова Борика“, отново ще се срещнат хората на труда, земята и традицията – за второто издание на „Между три планини 2025“ – събитие, което обединява фермери, занаятчии и всички, които носят България в сърцето си. Програмата на 10 май ще започне в 10:30 ч. с официално откриване и ще продължи със спортна..
7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.
Днес, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от запад-северозапад и ще е умерен, ще прониква хладен въздух. Максималните..
Навръх Гергьовден в пернишкото село Богданов дол беше пресъздаден обичаят "Премуз". Наименованието му идва от доенете на овце, което в този край наричали "музене". Сред акцентите на възстановката бе съревнованието между овчари от селото за най-добре гледани и най-млекодайни овце. И тази година по утвърдена традиция, на поляната, в самия център на..
Община Банско отбеляза Гергьовден с пъстра празнична програма в град Добринище. Тържествата започнаха още вчера вечерта, когато по стар обичай всяка махала извърши традиционното топене на гергьовски китки. Рано сутринта от събраните цветя бяха сплетени венци, а след светата литургия в църква „Св. св. Петър и Павел“ се отслужи празничен водосвет...
Над 200 жители и гости на Радомир в народни носии и самодейци с униформи на българската армия, се включиха в празнично шествие на българския дух по повод Гергьовден. С 20-метров национален трибагреник те изминаха разстоянието от сградата на Общината до градския парк, където се проведе голям фолклорен празник под наслов „Заедно на Гергьовден”. В първите..
Над 150 кюстендилци, сред тях и деца и младежи - от любопитство, опитаха войнишката боб чорба, раздадена благотворително при Паметника на Булаирци (13-и рилски полк) в центъра на Кюстендил. Инициатори са Народно читалище "Генерал Владимир Заимов – 2013" съвместно с Регионален клуб "Традиция – Ильо Войвода" към Национално дружество "Традиция" и..