Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза, а именно запазване на старите български традиции, част от богатото ни културно наследство.
От 9 до 11 май в Благоевград отново ще се проведе „Занаят фест“, едно чудесно събитие, които ще даде шанс на майсторите да покажат своите съхранени традиционни занаяти, а на жителите и гостите на града, да се потопят в магията на това уникално културно наследство.
„Идеята се роди от едно събитие в Пловдив, занаятчийско. И тогава си казах, че тези хора трябва да се виждат навсякъде в страната, защото придават толкова много енергия и усещане за принадлежност към всичко българско и родно. Затова се заех с тази инициатива, приех я като лична кауза да организирам такъв тип фестивали. Много важно за мен е най-малките да се потопят в тази магия, да виждат как нещата се правят от ръцете на майстора. А, дали имат бъдеще – категорично да, защото те имат голям потенциал особено, ако се адаптират към съвременните изисквания, но има фактори, които ги държат да цъфтят в бъдещето ни и един от тях е запазването на богатото ни културното наследство. У нас са запазени уникални техники и това е, което прави българските занаяти толкова ценни и привлекателни за туристите“, коментира за Радио Благоевград Юлияна Попдимитрова.
Предстоящият занаятчийски фестивал в Благоевград ще бъде шестият, който организира родолюбивата Юлияна. Според нея, има изключително много артисти, които трябва да бъдат показвани на подобни събития. Като чели на момент тези дейности се размиват с други, затова каузата й е да запази тези стари български традиции.
„12 занаятчии от 12 български града ще гостуват на Благоевград и ще покажат традиционни български занаяти и похвати. Ще има фолклорна изложба на Асен Великов „Родова памет“, която е невероятна. Тази година сме подготвили за дечицата, освен работилници, в които те могат да се включват и да изработват различни неща, заедно с майсторите, подготвили сме и игри за тях, това е новото. Идеята е, да ги върнем малко назад във времето с игрите на улицата, които сме имали ние като дечица. Заедно с фолклорните формации от Благоевград, смятам, че ще направим наистина един прекрасен празник и ще отправим едно послание за съхранение и опазване на българските традиции“, сподели още Юлияна Попдимитрова.
Тя е двигателят и на други патриотични инициативи, част от които се случват и в област Благоевград.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлияна Попдимитрова:
„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..
Лоша земеделска реколта очакват тази година гоцеделчевските стопани, заради неблагоприятните климатични условия в началото на пролетта. За съжаление, подобна бе картината и миналата година, когато опустошителна градушката унищожи почти на 100% реколтата в района на Гърмен и Хаджидимово. Земеделците все още чакат обещаното тогава от земеделския..
Добра кауза обедини жители на град Хаджидимово. Скоро в местността Качиката ще заблести 21-метров метален кръст, който ще пази от зло целия район. „Преди време, точно на Димитровден, с приятели взехме решението да вдигнем този християнски символ над Хаджидимово. Съгласувахме идеята си с Неврокопския митрополит Серафим и получихме неговата благословия..
Ново творческо пространство за талант, вдъхновение и мечти отваря врати в град Дупница. Автори на проекта са Десислава Кузманова и Августина Георгиева, преподавателки в Основно училище „Свети Климент Охридски“, които отварят портите на своя „Арт Портал“ за всички деца в общината. „Искаме нашият „Арт Портал“ да бъде своеобразен вход за децата към..
България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..
Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..
След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..