През 2024 г. годишният общ доход средно на лице от домакинство е 12 857 лв., като нараства с 18,5% спрямо 2023 г., според данни от Наблюдението на домакинските бюджети на Националния статистически институт (НСИ).
В същото време българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на лице, което е с 16,6% повече в сравнение с 2023 г.
За последните десет години общият доход средно на лице от домакинство се увеличава 2,6 пъти. - от 4953 лева през 2015 г. до 12 875 лева през 2024 г., докато за същия период разходите се увеличават 2,5 пъти - от 4666 през 2015 г. до 11 712 лева през 2024 г.
Реалните доходи (изключвайки средногодишна инфлация) на домакинствата нарастват с 15,7% през 2024 г. в сравнение с 2023 г., а индексът на реалните доходи през 2024 г. спрямо 2015 г. е 178,1%, показват още данните на НСИ.
Доходите от работна заплата нарастват през 2024 г. с 19% спрямо година по-рано и 2,6 пъти спрямо 2015 г., достигайки 7 071 лева, докато доходите от пенсии се увеличават спрямо 2023 г. с 11,9% и нараства 3 пъти спрямо 2015 г., достигайки 3 863 лева.
По същото време разходите през 2024 г. за храна и безалкохолни напитки са 3 357 лева, като нарастват с 12,4% спрямо 2023 г. и 2,3 пъти спрямо 2015 г. , докато разходите за облекло и обувки нараства през 2024 г. с 25% спрямо година по-рано, като достигат 435 лева и се увеличават 2,6 пъти спрямо 2015 г.
Жилищните разходи (вода, електроенергия, горива, жилищно обзавеждане и поддържане на дома) за 2024 г. пък са в размер на 1 8320 лв., като се повишават с 8,6% спрямо година по-рано и нараства 2,5 пъти спрямо 2015 г., а разходите за здравеопазване се повишават със 17,4% спрямо 2023 г. и 2,9 пъти спрямо 2015 г.
За транспорт и съобщения през 2024 г. са похарчени 1 319 лв., което е с 13,8% повече от 2023 г. и 2,5 пъти повече спрямо 2015 г. Разходите за свободно време, културен отдих и образование през 2024 г. са 780 лева. В сравнение с 2023 г. те се увеличават с 39,8%, а спрямо 2015 г. - 3,4 пъти.
През 2024 г. разходите за данъци и социални осигуровки пък са в размер на 1 640 лв., като се увеличават с 21,0% в сравнение с 2023 г., а спрямо 2015 г. нарастват 3,1 пъти.
Само дни след огнения ад над Илинденци и евакуацията на жителите на село Плоски някои бързо забравиха мащабите на стихията. Рано тази сутрин, от служители на пожарната служба в с. Плоски е установен 79-годишен жител на селото да гори отпадъци в двора на къщата си. До 2 хиляди лева глоба грози нарушителя, каза на брифинг директорът на..
Ново отделение бе официално открито днес в Многопрофилна болница за активно лечение "Иван Скендеров" Гоце Делчев. То е по физикална и рехабилитационна медицина и разполага с десет легла за лежащо болни. В новото отделение ще се обгрижват пациенти след ортопедични операции, травми, неврологични заболявания като инсулти и дискови хернии, както и други..
В община Трън е определен редът, по който собствениците или ползвателите на имоти, пострадали при пожара в селата Рани луг, Слишовци и Насалевци, могат да поискат помощ за справяне със щетите от огъня. Те ще трябва да предоставят в Общината всякакви налични документи за имотите. Наборът от документи, които пострадалите от пожара трябва да..
Планираните ремонтни дейности на закрития плувен басейн в Благоевград ще включват енергийно обновяване на сградата, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, ще се полага топлоизолация на покрива, минерална вата, ще се смени дограмата. Очаква се след изпълнение на мерките, сградата да премине от клас „Б“ в клас „А“ за енергопотребление. Ще се..
9-годишно момче с велосипед е било блъснато от лек автомобил на кръстовище в Брезник. Инцидентът е станал вечерта на 1 август, съобщават от полицията. Момчето незабавно било транспортирано в пернишката болница, а по-късно в столично лечебно заведение, където лекарите констатирали счупена бедрена кост и счупена ключица на една от ръцете му. Шофьорът е..
Екипи на пожарната и горските стопанства и днес участват в погасяването на пожара над село Илинденци, община Струмяни. Огнената стиха там е овладяна, но все още не е локализирана. Пожарът продължава да създава проблеми по периферията, каза за Радио Благоевград Иван Ризов, директор на Горското стопанство в Струмяни. "Имаме няколко проблемни точки и..
Част от град Радомир ще бъде без вода днес, съобщават от "ВиК" - Перник. Екипи на дружеството ще извършват ремонтни дейности в резервоар "Ниска зона". Поради това с нарушено водоподаване ще бъдат ниските части на Радомир и кв. "Върба". То ще бъде възстановено веднага след отстраняване на проблема.