Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно Забраната за отглеждане и внос на американски норки в България, както и търговията с ценни кожи. Това е само един от успехите на организацията, която може да се похвали и с решаването на много други важни въпроси, свързани със спасяването на милиони животни, с организирането на редица събития в името на това, да живеем в един по-добър свят, в който хора и животни могат да съжителстват в мир и разбирателство.
„Това е една огромна крачка, защото са милиони животните, които намериха смъртта си през всичките тези 8 години, през които ние се борим за прекратяване на фермите за ценни кожи в България. Всяка година, всяко едно поколение, което се раждаше, беше като една огромна тежест за нас, които се надявахме, това да е последното поколение. Но, ето факт е, че тази година няма да има ново поколение и в бъдеще тази жестока дейност няма да съществува“, коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ.
Тя уточни, че засега, не може да се твърди, че затварянето на фермата е следствие от положителното решение на ВАС за влизане в сила на Забраната за отглеждане и търговия с норки в България. Последното заседание на съда беше на 16 април тази година, но решението от него все още не е обявено.
„Истината е, че ВАС няма причина да не се произнесе положително за забраната, тъй като и на европейско ниво, американската норка е предложена за включване в списъка с инвазивни видове, което означава, че тя ще бъде забранена за отглеждане в целия ЕС. Това е една крачка, за която КАЖИ има огромна заслуга“, допълни председателят на сдружението.
Петя Алтимирска коментира още, че борбата за приемането на законодателни промени за забраната на фермите за ценни кожи продължава и на национално и европейско ниво.
Една от значимите каузи на КАЖИ от последните месеци, е разкриването на садистичните престъпления срещу животни, заснемани от българи на видеа и продавани в интернет. Те събудиха общественото внимание и провокираха политиците да предприемат законодателни промени в Наказателния кодекс за увеличение на наказанията за подобен род престъпления и не само.
„Това смятаме, че ще доведе до нови промени в Закони и политики за защита на животните. Ние имаме огромна нужда от реформа в тази област, така че смятам, че този тип престъпления, които ние разкрихме, отваря възможността в България да се променят много от нещата, касаещи животните и хората“, допълни Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..
Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..
Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..
След две успешно реализирани издания, форумът Digital4Blagoevgrad се завръща за трета поредна година в Благоевград, този път под наслов „Избери дигитален Благоевград“. На 10 май зала “22 септември“ отново ще събере на едно място експерти от региона и страната, които ще споделят своите истории на успеха и ще дадат съвети за развитие в..
Град Сандански отдавна се е наложил на спортната карта на България, като място, на което се провеждат редица състезания, като се започне от футболни турнири, волейболни, плувни, борба и други видове спорт. А тази година се оказва юбилейна за футбола в града, ФК „Вихрен“ Сандански става на 100 години. А за юбилея на футболен клуб „Вихрен“ се..
Камерна опера - Благоевград тръгва на турне с концерта си "Три тенора и... още нещо". Първата дата е 15 май, когато артистите ще представят изкуството си в Сандански. Следват концерти в Петрич, София, Самоков и Разлог. "Това е един концерт, апотеоз на любовта. Любовта, която е двигател и смисъл на живота ни. Идеята за този проект се роди още през 2012..