Броят на населените места в България към 31 декември 2024 г. е 5256 - 257 града и 4999 села, съобщи Националният статистически институт.
Към края на миналата година населените места без нито един жител са 199.
С население над 100 000 души са шест града в страната, в които живее 35,5 на сто от населението на страната.
Най-големите по територия области в страната са Бургас, София, Благоевград и Пловдив, а най-малките - Перник, Габрово и София (столица), която обаче е най-голяма по население - 1 295 931 души. Най-малка по население е област Видин - 70 542 души.
Най-голямата по територия община в страната е Сливен, а най-малката - Челопеч (област София).
Днес преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като все още дъжд ще превалява в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево. До обяд и над източните части от страната облачността ще намалее и там ще се установи предимно слънчево време. След обяд над планинските райони ще се развива купеста облачност и на..
Административен съд – Благоевград отменя отчасти решение на ОИК – Сандански, с което са обявени резултатите от проведените на 23.02.2025г. частични избори за общински съветници в община Сандански. Съдът отменя решението в частта, по отношение на ПП „Ред, законност и справедливост“. Съдебното решение отразява заключението от изготвената по делото..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи, пише БНР. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..
Днес, 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, на едноименния площад пред мемориала на великия поет, се проведе възпоменателна церемония. С думи, музика и мълчание присъстващите сведоха глави в знак на почит пред живота и делото на поета – глас на народа, борец, човек с дълбока вяра и непреходна поезия. В знак на признателност и..
От 24 до 27 юли 2025 г., Регионалният исторически музей – Благоевград ще бъде домакин на обучителен семинар, организиран от Академия „Муза“, въпреки че сградата на музея се намира в процес на ремонт. Семинарът ще събере експерти от водещи музеи и културни институции от цялата страна, които ще участват в поредица от лекции, дискусии и..
2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство, пише БНР. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход се нуждае един работещ човек, живеещ сам. Необходимият за..
Продължава доугасяването на пожара, който възникна в Рила планина на 12 юли. В горялата част има тлеещи и възобновили се огнища. Днес на място работят екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ от град Рила и град Кюстендил, и екип на Природен парк "Рилски манастир“, съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на..