На 9 май отбелязваме Деня на Европа.
На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа.
Тази година се навършват и 40 години от създаването на емблемата на Европейския съюз, както и 25 години от мотото на Европа - "Единни в многообразието".
В София президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова и председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще участват в церемониите по повод Деня на Европа и 80-ата годишнина от края на Втората световна война.
Церемониите започват пред Паметника на Незнайния войн. Там ще има поднасяне на венци и цветя. Президентът, вицепрезидентът и председателят на парламента ще се поклонят пред паметта на загиналите български войници по време на Втората световна война.
На церемонията присъстват и представители на ветераните. В 10:00 часа председателят на парламента и народни представители ще присъстват на тържествената церемония по издигането на знамето на Европейския съюз. Ритуалът ще бъде пред сградата на Президентството.
Ще бъдат изпълнени химните на България и на Европейския съюз.
От 18:30 часа представителството на Европейската комисия е организирало в София, пред НДК, празничен концерт с участието на Биг бенда на БНР. В рамките на празника ще има и 3D мапинг шоу "Ценности" от 21:00 часа върху фасадата на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Овладян като цяло е пожарът в Трънско. На места има тлеещи огнища, които са под непрекъснато наблюдение. Помощ на екипите на Пожарната оказват служители на "Гранична полиция", горски служители и доброволци. Ситуацията в засегнатите села вече е по-спокойна. Пожарът, който избухна в следобедните часове в събота, се разпростря от границата със Сърбия..
49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал „Рудничар”. След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеало и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки /тип бараки/, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти..
Кметовете на част от населените места в Община Петрич засега отлагат планираното по-рано гражданско неподчинение. Поводът за недоволството бе продиктуван от съкращаването на преминаващи влакове в участъка Генерал Тодоров – Кулата – Петрич, което ще затрудни придвижването на десетки местни жители. Заместник-министърът на транспорта и..
30 места за осмокласници останаха незаети след второто класиране в дупнишките гимназии. Под въпрос е паралелката за автотехници в Гимназията по транспорт. Свободните места там са 10 при обявени 26. Ако до началото на септември не бъде достигнат минимумът от 18 ученици, паралелката може да функционира като маломерна с решение на Общинския съвет или да..
Три хеликоптера вече помагат в гасенето на пожара над Илинденци, каза гл. комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН. Един словашки, един унгарски и един български ще работят днес. Целта е да свалят пламъците и огънят от върхов да стане низов, за да се поеме от наземния екип. В района работят над 200 души - огнеборци, военни, горски, доброволци.
Гражданско неподчинение и затваряне на пътя Кюстендил - Дупница готвят жителите на невстинското село Рашка Гращица. Причината е липса на питейна вода и сериозните проблеми с водоснабдяването В края на миналата седмица живеещите в село Рашка Гращица и околните махали се събраха на среща, инициирана от кмета на селото Светослав Сухарски, заради..
Ликвидиран е пожарът, който възникна на 13 юли в Рила планина. Той обхвана площ от 800 дка от които 200 дка гора – низово, и 600 дка сухи треви. 14 пожара са гасили екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кюстендилска област през изминалото денонощие. 4 от пожарите са нанесли щети. Пожарът в бали слама, който..