Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 12 май 2025 г.

На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски.

Свети Епифаний, епископ Кипърски, живял в IV век. По произход бил евреин, обърнал се към християнската вяра, като видял монах на име Лукиан да дава дрехата си на един беден. Поразен от тази проява на милосърдие, Епифаний се кръстил и се оттеглил в манастира, където се занимавал с преписи на книги и преуспявал в монашеския живот, като се сподобил с дара на чудотворство.

Бягал от човешка слава в пустинята, но навсякъде около него се събирали нови последователи и възниквал нов манастир.

Около 367 г. бил въздигнат за епископ на Саламин. Прочул се със своята ревност по вярата, любовта и милосърдието към бедните и с простотата на характера си. За чистотата на живота си свети Епифаний получил дара да види слизането на Светия Дух върху Светите Дарове по време на Божествената литургия.

Животът и подвизите му са описани от един от неговите верни ученици на име Йоан, покаял се бивш разбойник.

След смъртта му бил погребан с почести на 12 май 403 г. в новата църква, построена от него самия. Другият му ученик на име Полувий, който по-късно става епископ Ринокирски и се удостоява с дара на чудотворството, също описва житието му.

Седмият Вселенски събор обявява свети Епифаний за баща и учител на Църквата.

Свети Герман, патриарх Константинополски, от ранна възраст задълбочено изучава Светото писание. За светостта на живота си Герман е поставен за епископ, а впоследствие става Константинополски патриарх.

Свети Герман твърдо защитавал православната вяра от еретиците иконоборци, водени от император Лъв III Исавър (717 – 741), но силите били неравностойни и той бил принуден да напусне своята катедра.

След 14 години и 5 месеца патриаршеско служение се оттеглил в манастир, където прекарал остатъка от живота си.

Свети патриарх Герман починал през 740 г. на 95-годишна възраст и бил погребан в манастира "Хора" в Константинопол. Впоследствие мощите му са пренесени във Франция.

На Седмия Вселенски събор (787 г.) името на патриарх Герман е вписано в диптиха на светците.

Той е известен като църковен писател, написал трудове, в които разяснява Литургията и трудни пасажи от Светото писание, пише за възмездието след смъртта, както и трудове срещу ересите, а също и химни в чест на светците и Слова за празници.

На днешния ден, 12 май, обявен за Международен ден на сестринството, по решение на Светия Синод ежегодно във всички епархии се отслужва и "Молебен за здравния работник".

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

НС днес: Декларация за еврото. Комисии за райския газ и движението на пътя

В парламентарната дейност днес са предвидени заседания на две временни комисии. Едната има за цел да установи проблемите с разпространението на райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Необходимите законодателни промени, които трябва да се въведат за безопасност на движението по пътищата, ще бъдат обсъдени от друга временна..

публикувано на 13.05.25 в 09:11

Хладно за сезона с валежи в цялата страна

Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните северозападни..

публикувано на 13.05.25 в 05:33

С изложба и модно ревю Факултетът по изкуствата към ЮЗУ отбелязва своята 30-та годишнина

40 преподаватели по изобразително изкуство и възпитаници на ЮЗУ “Неофит Рилски“ -  Благоевград, от Катедра "Изобразително изкуство" подредиха свои творби в двете зали на Градската художествена галерия в областния център на Пиринско. 80 уникални произведения на изкуството са аранжирани в арт пространтствата на галерията.  Изложбата беше открита..

публикувано на 12.05.25 в 18:15

Деца се превърнаха в детективи в Регионалната библиотека в Благоевград

Деца от Украйна и местната общност, водени от Анастасия Мишева, гостуваха в детския отдел на Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. Тяхното посещение бе по повод Деня на библиотекаря, който се отбелязва на 11 май. Библиотекарите от отдела разказаха на малчуганите колко важна е мисията на служителите в тези културни институции...

публикувано на 12.05.25 в 16:38

Библиотекари споделиха добри практики и обмениха опит в Благоевград

Най-старата книга, която се съдържа в читалището в Благоевград, видяха библиотекарите от Благоевградска област на работна среща. Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград бе домакин на работна среща на библиотекари от областта. Събитието е под надслов „Добри практики в библиотеките“. Поводът за проявата е Денят на библиотекаря, който се..

публикувано на 12.05.25 в 16:27

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".  Предложението и мотивите към него, които..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Подаръци и цветя – с признание към сестринството в Разлог

По случай Международния ден на сестринството, кметът на община Разлог Красимир Герчев и зам.- кметът Гергана Костова поднесоха подаръци и цветя на специална среща, организирана от управителя на МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог Магдалена Коцакова с главната сестра Даниела Орозова и старшите медицински сестри на всички отделения. Управителят на..

публикувано на 12.05.25 в 14:32