Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Смачкай проблема“ - една сбъдната детска мечта

Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни училища на територията на община Петрич и Югозапада. Такава е поредната екоинициатива на младите петрички планинари и техните ръководители, която е под надслов „Смачкай проблема“ и си има предистория.

„Идеята се роди миналото лято, в един от преходите ни в Рила, на хижа „Скакавица“ точно до входната врата и коша за боклук, имаше поставена точно такава преса за смачкване на пластмасови бутилки и метални кенчета. Децата проявиха любопитство чисто по детски и започнаха една игра. С нетърпение чакаха някой да си изпие напитката, да вземат кенчето, да го смачкат, да го поставят в една торба и след това проявиха желание да свалят този чувал в градска среда, където да бъдат изхвърлени отпадъците. Още тогава ни хрумна идеята, че такъв апарат би бил полезен в близост до всички институции, заведения за бързо хранене, градски паркове. Той не изисква много средства, един такъв апарат струва около 80-100 лева и може да провокира вниманието на децата, които също да го използват чисто игрово“, разказа за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.

Тя сподели, че с една такава идея, младите планинари са участвали в национален ученически еко конкурс, който за съжаление не са спечелили, но е останало желанието им да превърнат тази детска мечта, в реалност. Идеята е да бъдат закупени и подарени такива машини на училища в община Петрич. Но, както се казва: „всяко зло за добро“. Приятели на сдружението припознават тази кауза и ще подпомогнат със средства закупуването на преса за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета. Съвсем скоро, първата такава ще бъде поставена в двора на Четвърто основно училище „Христо Смирненски“ в Петрич.

„Идеята е да закупим, освен машината и кош, оцветен в цветовете подходящи за рециклиране на отпадъците. Искаме те да бъдат изрисувани от децата от училището със стикери или картини, които да ни напомнят колко е важно да мислим за природата. Имахме идея във всяко едно училище да се създаде екопатрул, който да съблюдава дали се смачкват правилно бутилките, дали се разпределят правилно по кошовете, които ще бъдат с отличителен знак - значка. Това е кауза, която ще бъде с продължение. Имаме идея, в началото на следващата година, подобни машини и кошове за събиране на отпадъци да бъдат дарени на други училища в общината и в региона, които проявяват интерес към нашата кауза“, допълни Гергана Сандъкчиева.

Младите природолюбители са убедени, че колкото повече хора подкрепят идеята, толкова по-голяма ще бъде промяната към по-доброто ни отношение към природата.

Ръководителят на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич съобщи, че вече е излязла от печат „Малка книжка за планинари“, която е своеобразен наръчник за любители планинари. Всеки, който иска да я притежава може да се свърже със сдружението за повече информация.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Анна Начева

Анна Начева: Професията библиотекар е призвание, което не е за всеки

На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..

публикувано на 12.05.25 в 10:31

Героите не удрят, героите обичат

Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..

публикувано на 11.05.25 в 11:15

70 години село Полето

С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..

публикувано на 11.05.25 в 11:00

Храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда – изграден изцяло от народа

Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..

публикувано на 11.05.25 в 10:30

Певицата Ивана Дякова посвети песен на своята майка

„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..

публикувано на 11.05.25 в 08:50

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55