Светлинни и звукови ефекти допълват автентичната атмосфера в Подземния минен музей в Перник. Аудиовизуалните средства, широко използвани в сценичните изкуства, отскоро са част от атракциите в музея, разположен в две от запазените галерии на първия подземен рудник, известен като „Старите рудници” .
Шумът от кирките на миньорите, гласът на канарчетата, които са предупреждавали миньорите за газ гризу…
„С навлизане в дълбочина в пластовете започва да се отделя газ метан, газ гризу или блатен газ. Тогава миньорите са започнали да влизат с кафезче с канарче. Не за да чурулика и да ги развеселява…”, а да ги предупреждава.
Или пък тътенът при взривяването… Това са само част от ефектите, които очакват гостите на музея, разказва Валентин Мирчев. В продължение на 20 години той е работил като миньор, а днес е техник в подземния минен музей. Дошлите да разгледат експозицията ще могат да видят светлината, при която са работили миньорите в първите години на въгледобива, отблясъкът при взривовете, или пък извоза на въглищата с коне. Двете галерии са с дължина около 630 метра. В експозиционните камери е показана историята на въгледобива– от ръчния добив и изнасянето на въглищата с дървени колички и тагри до електролокомотивите и механизираните комплекси. В една от камерите е бомбоубежището, в което перничани са се криели по време на бомбардировките.
„Тук се е помещавало и родилното отделение на Минната болница. При бомбардировки целият персонал с родилките и децата се е изнасял и се е укривал в това бомбоубежище”, разказва Мирчев.
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. „локали”, заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Иван Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите хора...
Най-красивият български празник събра в училищните дворове на община Разлог своето бъдеще – децата, учениците и учителите. Денят бе наситен с емоции, благодарност и признателност – венци украсиха паметниците на Светите братя Кирил и Методий, знамето на България се издигна тържествено, а абитуриентите целунаха училищните знамена, прощавайки се с..
Сред гостите на празника беше министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Под звуците на „Върви, народе възродений” възпитаниците на пернишките училища преминаха през центъра на града. По традиция, начело на шествието , бяха училищният оркестър и мажоретният състав към 6 –то Средно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий. „24 май е..
На 24 май — най-светлия празник в българския културен календар, в Банско на централния площад отново се събраха деца, ученици, преподаватели, родители и граждани, за да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост и закрилници на българската духовност. В празничното си слово кметът на община Банско..
Президентът на Република България Румен Радев бе официален гост по повод честванията на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Празника на Благоевград и 145 години от съдаването на Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ /бивша Солунска/“. Празничната програма..
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност беше отбелязан тържествено в Кюстендил. В шествието днес, преминало под мотото "Парад на книгата", се включиха ученици, учители и представители на културните институти в града. В него участваха депутати, кметът Огнян Атанасов, заместниците му,..
Честваме 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на..