Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Шушков:

Дали ще забогатеем от 1 януари 2026 г. зависи от българската икономика, а не от еврото

Николай Шушков
Снимка: БТА

От 1 януари България ще приеме еврото и аз нямам никакво съмнение в необратимостта на този процес. Това е наистина историческо събитие и по това не трябва да има два мнения. Левът е част от нашата история и символ на национално самочувствие. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Николай Шушков, предприемач, който от години работи в сферата на международния транспорт.

В предаването „Събуди деня“ той коментира страховете и надеждите на хората от приемането на еврото и направи интересна историческа ретроспекция на живота на българския лев.

Младата българска държава издава първия закон за рязането на монети веднага след Освобождението и първите сребърни монети, на които е обозначен българският лев се появяват през 1881 година. Така че в исторически план в 14-вековната си история България има своя валута век и половина.

Първите български банкноти се появяват през 1885 година. Тогава също е имало напрежение сред гражданите, които са считали банкнотите за не толкова сигурни парични средства.

Държавата емитира много малко банкноти и е трябвало да убеждава населението в тяхната платежоспособност. Хората са смятали, че среброто и златото са най-сигурното разплащателно средство. Така че това, което изживява нашето общество като притеснения днес, не трябва да ни учудва. Това е нещо напълно нормално.

Николай Шушков подчерта, че институциите трябва да наваксат с информационната кампания за въвеждане на еврото, тъй като хората очакват отговори на редица въпроси, които ги тревожат.

„Аз бих успокоил хората. Тъй като България реално е в този паричен съюз от 1997 година, когато приехме валутния борд. Ние от тогава нямаме собствена парична политика, а се съобразяваме с паричната политика на ЕЦБ и нямаме право да емитираме повече от необходимите валутни средства. Така че няма какво оттук нататък друго да се промени относно паричната политика в нашата държава“, увери Шушков.

Според него бизнесът приема този преход положително. Разбира се, най-вече това се отнася за бизнесите с експортна насоченост. Може би няма да е така за тези, които работят на вътрешния пазар.

„Аз се занимавам от години с международен транспорт, нашият оборот е свързан с работа с европейски фирми и този преход за такива бизнеси ще бъде бърз и без сътресения. За останалите може да има известни колебания, но и те ще се справят. Докато за хората приемането на валутата не е еднозначен въпрос. Според мен – нито ще забогатеем рязко, нито ще обеднеем. Това зависи най-вече от състоянието на българската икономика, от нейната конкурентноспособност, а не от въвеждането на еврото“, коментира Николай Шушков.

По думите му, чисто психологически ще се чувстваме обеднели, защото едно усещането да имаш в джоба си 2000 лева, а друго - 1022 евро. Но и това усещане ще се преодолее бързо“, прогнозира той.

Николай Шушков изрази умерен оптимизъм за това доколко бързо ще почувстваме ефекта от нарастване на доходите на българите след приемане на еврото.

Той определи решението за присъединяване не страната ни към еврозоната като политическо, но допълни, че трябва да го приемем такова каквото е.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49

Xtreme Map – адреналинът има своя карта!

България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания –  Xtreme Map . Това е първата по рода си  интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за  екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои  Светозар Желев , създател на картата и страстен..

публикувано на 15.07.25 в 11:42

Три дни ще празнуват в село Беласица

На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..

публикувано на 14.07.25 в 13:36
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Аз не правя компромиси в работата

Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..

публикувано на 13.07.25 в 12:42

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38