Мнения на потребители в медийни репортажи, анкети и социални мрежи показват, че част от резервите на хората към единната европейска валута произтичат от чисто психологическата бариера, провокираща съмнения при превалутирането. В помощ на гражданите, от онлайн платформата „Ние, потребителите“, разработиха таблица, с която превалутирането от лева в евро ще става бързо и лесно.
„Идеята на таблицата е да бъде в помощ най-вече на възрастните хора, които нямат възможност да използват калкулаторите на телефона или аналоговите такива. Затова реших, че подобна таблица, макар и физически, хората да си носят със себе си, за да им е от помощ. Затова ще помоля по-младите роднини, да открият тази таблица на сайта на „Ние, потребителите“, да я разпечатат и да я дадат на своите по-възрастни близки и роднини, които да могат да я използват за пресмятане най-вече в търговската мрежа“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова експерт в сферата на потребителската защита и създател на Платформата „Ние потребителите“, както и на самата таблица за превалутиране от лева в евро.
В таблицата е пресметнато всичко от 1 до 100 от лева в евро и от евро в лева. Предстои таблицата да се доизработи за пресмятане от стотинки в евроцентове и обратно. Така, тя може да бъде в помощ на потребителите в периода на двойното обозначаване на цените, което трябва да започне на 8 август, в случай че през юли бъде взето решение за присъединяването на България към еврозоната. Таблицата обаче, може да бъде и добър инструмент за упражняване на граждански контрол, относно коректността при превалутирането.
„Ако установим разминаване в обявените цени в търговската мрежа например, ние можем не само да сигнализираме на касиера, но и на контролните органи и ако сметката не се промени, това ще доведе до хващане на некоректните практики с помощта на гражданите и да се насочи вниманието на контролните органи, защото те разполагат с ограничен ресурс. А, когато им посочваме местата с проблеми, те ще могат да насочат натам своите проверки“, допълни експертът в сферата на потребителската защита.
Три са контролните органи, към които можем да се обърнем при нужда – това са Комисията за защита на потребителите, Комисията за защита на конкуренцията и Агенцията по приходите.
„Много се радвам, че обратната връзка, която идва е изцяло положителна и то, защото хората вече много бързо се ориентират и намират за полезна тази таблица. Ваша колежка беше обиколила няколко села и беше предоставила тази таблица на по-възрастни хора. Те са споделили, че само минутка-две им е била необходима, за да се ориентират и са отчели, че ще им бъде много полезна, когато тръгнат на пазар. Няколко колеги от печатни издания вече търсят вариант да я публикуват, за да може и техните читатели също да разполагат с таблицата“, уточни Габриела Руменова.
Ние също публикуваме таблицата в галерията от снимки под статията.
Габриела Руменова коментира и още един проблем, за който споделят потребителите. Двойните цени върху етикетите, които някой от търговците вече поставят , се приемат от някои потребители като цена за намаление, което всъщност не е така.
„Затова е важно да знаем, че когато влезе еврото в обръщение, при обозначено намаление на дадена стока, ще има три цени – старата, по-високата, от която се извършва намалението и намалената, която плащаме както и досега, в лева. А третата цена ще бъде в евро и тя ще отговаря на намалената цена, това е окончателната цена в евро. Тази практика ще важи и когато купуваме продукти насипно, най-вече плодове или ядки. Ще има цена за единица мярка в лева и в евро, както и цена само за количеството“, обясни още Габриела Руменова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..