Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на домашни кучета, отърваващи се от нежеланото поколение, изхвърляйки го. В това е убедена Ирена Везенкова, управител на Общинския приют за кучета в Благоевград, която от година и половина апелира за подобни проверки и също участва в тях.
„Целта на проверките е да се установи, дали собствениците притежават медицински паспорт на кучето, на който има чип, а съответно, когато кучето е чипирано, то трябва да е регистрирано в общината. Не е нужно да се носи паспорта, много от хората го имат сниман в телефона си и когато някои от инспекторите спре човек с куче по алеята или в някоя градинка по кварталите, сканира чипа на кучето и проверява, дали съответства с този на паспорта. След това се прави проверка в информационната система за да се види, дали всичко е наред и ако не е наред, се съставя констативен протокол. По този начин се дава шанс на собственика на куче да реагира на пропуските, не се съставя веднага акт, защото не е целта да глобяваме хората. Целта е да се информират, много от тях казват, че не са наясно със задълженията си, затова е важно да отбележим, че да имаш куче е отговорност. Затова всеки собственик трябва да започне да поема отговорност за животното, което има“, коментира за Радио Благоевград Ирена Везенкова.
Тя уточни, че проверките няма да са периодични, а постоянни, като ще бъдат проверявани и собствениците на кучета в селата на общината, защото именно от там и от ромската махала, идват най-често бездомните кучета.
Таксата за регистрирано куче в общината е 40 лева, като тя се заплаща само за некастрираните. За кастрираните кучета такса не се заплаща, но те трябва да бъдат регистрирани и чипирани.
Любопитен факт е, че повечето от собствениците на осиновени бездомни кучета са доста по-отговорни към тях, защото притежават всички необходими документи за животните, докато немалка част от собствениците на породисти кучета се оказва, че нямат документи за тях и се притесняват от тези проверки.
„Системно и постоянно ще се осъществяват такъв вид проверки, докато хората не се научат, че кучето не е стока, че кучето е отговорност и малко от малко да се намали популацията на бездомните кучета, защото тя идва от домашните кучета, защото бездомните са кастрирани, те не се размножават. Целият проблем е от изпуснати кучета и безхаберно отношение на стопаните им“, допълни управителят на Общинския приют за кучета в Благоевград.
По време на проверките ще се следи и за изпълнението на други отговорности на стопаните към домашните им любимци като например, за почистването след тях при разходка в градска среда. Това е задължение на стопаните, което е описано в Закона, но почти не се спазва. Слагането на намордници в тази горещини не е препоръчително, стига стопанинът да не е решил, че животното му е агресивно и трябва да бъде извеждано по този начин. Добре е обаче, животните да се разхождат на повод, за да не се случват инциденти.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ирена Везенкова:
Жители на Благоевград споделиха, че доста често се натъкват на нечистоиите, които оставят след себе си кучетата, след разходката им в градска среда. Повечето от собствениците им не почистват след тях, а са задължени да го правят, според общинските наредби.
„Идват такива хора в нашата градинка с домашните си кучета, прави им се забележка, но какво друго можем да направим ние. То като не го събира, какво можем да направим? Много малко си събират, повечето не го правят, иначе градинката я използват за тоалетна на кучета, да“, коментира за Радио Благоевград гражданка, живееща в района на Джамията.
Друга нейна съседка сподели за конкретен случай:
„Пред моя вход на къщата на Джамията се изходи едно куче и аз седя и я гледам. Казвам: „няма ли да си съберете боклука“? Тя ми отговаря: „то не е моя работа, това е на чистачките работа“. Такова нахалство и безочие не съм виждала никъде през живота си. Събирайте си боклуците от кучетата, носете си торбички в джоба и след това си ги изхвърляйте“, апелира гражданката.
Разхождащи се по алеята към парк Бачиново също изразиха възмущение от този проблем:
„Дразни ме и ми е обидно, защото не можеш да кажеш на едно дете да не стъпва в зелените площи, защото не знаеш на какво ще се натъкне. А и често ги пускат кучетата без каишки, което е много опасно. Самосъзнанието е важно, не санкциите, нека си разхожда кучето с каишка и да си събира отпадъците“, коментира жителка на Благоевград.
„Аман от хората, които живеят около тези градинки, хвърлят се фасове и боклуци навсякъде. Животните не са виновни. Чистотата, това е култура на поведение. Демокрацията е ред и дисциплина, ама я няма. Да си я пожелаем“, сподели друг жител на областния център.
Подробностите можете да чуете в анкетата на Биляна Славчева:
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..