Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В един момент установяваме, че сме изгубили интерес към хубавите неща в живота, сред които е и почивката, която не бива да отлагаме.
Според психотерапевта Любомира Димитрова, почивката е от ключово значение за развитието ни като личности, но на първо място за нашето здраве.
„Практикуването на „нищо не правене“, както го наричам, е висш пилотаж в почивката, но за да бъде ефективна, трябва да се научим да я правим с финес и без чувство на вина. Италианците са виртуози в тази дисциплина, защото често пъти ние като че ли се чувстваме виновни, сякаш крадем, чувстваме се като „крадци на време“ тогава, когато взимаме такова време за почивка, а тялото ни само подсказва, че ние имаме нужда от такава. Затова не трябва да стигаме до този момент, когато тялото само ни подсказва тази необходимост“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.
Според нея, симптомите за това, че имаме нужда спешно от почивка, са често срещани – учестен пулс, паник атаки, в много тежки случаи се стига до загуба на съзнание и припадъци. Тези неразположения обикновено са на психосоматична основа, която води до изтощение на тялото и предел на силите ни. Това означава, че ние сме пренебрегнали сигналите на тялото и не сме им обръщали внимание. Ключът е в нас, трябва самите ние да се изцелим. Затова е важна превенцията, да редуваме работа с почивка, физически с умствен труд, за да не се стига до сериозни здравословни неразположения.
„Активна почивка е тази, която изключва медиите, социалните мрежи и дигиталния свят. Знам, че за много хора това е почти невъзможно, но не е съвсем така. Такава почивка можем да си правим всеки ден, но като цяло, както препоръчва и СЗО, поне два пъти в годината е добре да се откъснем от естествения си хабитат, да посетим други населени места, просто да си създадем нова емоция, различна от ежедневната рутина, която се е превърнала в статукво, което, всеки който се грижи за психичното си здраве, трябва да избягва“, допълни психотерапевтът.
За съжаление има хора, които по финансови причини не могат да си позволят да почиват два пъти в годината. Но, има и такива, които сами се затрупват с работа, което е крайно нездравословно. Затова трябва да се научим да релаксираме в домашни условия.
„Препоръчвам, времето, което прекарваме с телефона си да заменим с друго любимо хоби или занимание, разговор с любими хора или практикуването на някакъв спорт. Важно е това странично занимание да не е обвързано с технологиите. Това наистина не е добре, когато общуваме само онлайн, не е добре и за бъдещото поколение“, категорична е Любомира Димитрова.
Тя припомни, че активната почивка за мозъка включва и пълноценен сън, затова е много важно да можем да си го осигурим, без да мислим за странични неща, които ни вълнуват в работата или в отношенията с другите хора. Според нея е важно да изградим хигиена на почивката и у децата още от малки, защото сме свидетели, как невръстни малчугани, вече не се отделят от телефоните, таблетите или телевизорите.
„Няма как едно дете да разбере какво е активна почивка. Това трябва да му го покажем ние като възрастни. Нека ги водим лятото на море, зимата на планина, нека знаят какво е пикник сред природата, нека има игра със снега през зимата. Както казах, трябва поне два пъти в годината, минимум от 7 до 10 дни, да имаме откъсване от средата. Това влияе благоприятно за всяко дете. Покажете на децата си, че вие уважавате почивката, дори и вкъщи има варианти да го направите, покажете им това. По този начин вие инвестирате в бъдещето поколение и в едно по-здраво, и физически и психически, дете“, допълни Любомира Димитрова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..