Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три дни Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението и младежкия порив

От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина.

Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които толкова обичаме, стане ли дума за любимия ни град.

Днес залата на Камерна опера стана център на света – заради десетките млади хора, избрали да се завърнат у дома и заради надеждата, че най-добрите дни за всички нас у дома предстоят.

Васил Величков дълго години живее и работи във Великобритания, реализирал е проекти във Австрия, Индия, Нигерия, но избира да се прибере в любимия си град, за да развива тук своята IT компания.

„Аз определено вярвам, че ние можем да променим света чрез България. Един от най-красивите ми моменти беше пред три години и половина, когато се завърнах в България. Тогава влязох в таксито, минахме през дупките по улицата и шофьорът въздъхна, че нищо не става от тази държава. Тогава му казах: Напротив, ще ви покажа, че тук всичко е възможно. И аз вярвам, че заедно всички можем да направим чудеса“, заяви Васил Величков.

23-годишният Гълъб Анев също е избрал Благоевград пред София. Преди месеци той взима диплома от Югозападния университет и веднага започва работа като младши счетоводител в една от големите счетоводни компании в областния център.

Убеден е, че Благоевград е чудесно място за реализация на младите хора.

Успешен бизнес може да се прави от всеки град, стига да имаш зад себе си мотивирани хора. В това е убеден Георги Кръстев, служител в голяма транспортна фирма, който също беше част от инициативата „Ела си в Благоевград“.

“Събитието не е обикновен проект, то е вдъхновение и покана не само към завръщащите се, но и към онези, които още търсят своето място“, увери кметът на Община Благоевград Методи Байкушев, който днес откри второто издание на инициативата.

„Ела си в Благоевград“ събра и този път вдъхновяващи личности, които разказаха своите истории на успеха и изборът, който ги е върнал у дома.

Събитието продължава и в следващите дни. То се организира с медийната подкрепа на Радио Благоевград.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Експерти обследват дърветата в община Благоевград

Експерти от община Благоевград, които са отговорни за зелената система на територията на общината, извършват по етапно обследване на състоянието на дърветата, като се обръща внимание особено на стари, увредени или болни екземпляри, които представляват потенциална опасност за преминаващи хора, автомобили и сгради. Това каза в ефира на Радио..

публикувано на 11.08.25 в 12:54

Събраха над 5000 лева за 20 дни за техника за борба с пожарите в Благоевград

Над 5000 лева събраха при дарителска кампания за покупка  на необходима допълнителна техника за борба с горски и полски пожари само за 20-ина дни. Кампанията е организирана от Аварийно-спасителен отряд Благоевград и ще продължи до края на август. „Често при големи пожари в Югозападна България се налага да обединим усилия за борба с огъня с..

публикувано на 11.08.25 в 12:48

Община Петрич започна събиране на декларации за новия модел на такса "Смет"

Във връзка с предстоящото въвеждане на изцяло нов модел за определяне на таксата за битови отпадъци, предвиден в последните изменения на Закона за местните данъци и такси, които ще влязат в сила от 1 януари 2026 г., Община Петрич стартира събиране на декларации от жителите на общината. Отпада досегашният начин за изчисляване на такса битови..

публикувано на 11.08.25 в 09:33

Група „Юпитер 7“ с нов хит

„Няма смисъл“ – песен създадена преди няколко години, но чак сега идва моментът тя да бъде представена пред публика. „Написахме го заедно с баща ми Краси Куртев (от "Акага"). Знаете, той имаше такъв възглед – да гледаме по-леко на живота", каза в ефира на Радио Благоевград Нео Куртев. Това е техният трети сингъл след "Как искам" и..

публикувано на 10.08.25 в 09:00

Увеличиха се разходите за въвеждане на еврото в аптеките

Семейните аптеки в България посрещат поредно предизвикателство във връзка с прехода към еврото. Процесът изисква допълнителни разходи за софтуерни актуализации, етикети и техническа поддръжка – разходи, които не се регулират от държавата. „Искаме да сме коректни и да сме в услуга на законодателните органи, да спазим изискванията, но има..

публикувано на 08.08.25 в 14:25

Откриват „Парк Слатино“, изграден с труд и средства на жителите на селото

Нова придобивка ще радва жителите на село Слатино, община Бобошево. Утре от 10,30 часа официално ще бъде открит "Парк Слатино". “Зеленият парк e изграден изцяло с доброволния труд на жителите на селото, а парите идват от дарители”, обясни Весела Стоянова. Идеята дошла заради безопасността на децата, които нямало къде да играят. С помощта на..

публикувано на 08.08.25 в 13:50

Лозарите в Илинденци оптимисти за реколтата след падналия дъжд

Сравнително добра гроздова реколта очакват винопроизводителите от Югозапада, въпреки сушата. Стопани отчитат и наличието на значително по-малко болести този година заради високите температури, които не позволяват развитието на гъбични заболявания, от които най-много страдат растенията. „Няма много изгорели масиви в село Илинденци след..

публикувано на 07.08.25 в 11:50