Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансиране за 40 фирми от Кюстендилско за по-силно пазарно присъствие

Договори на стойност 6 млн. лв., от които 4,5 милиона лева безвъзмездно финансиране за изпълнение на 40 проекта, са сключени в област Кюстендил по процедура "Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите" по програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021- 2027 г.

Основната цел на процедурата, която беше отворена за кандидатстване през 2024 г., е да насърчи инвестициите за подобряване на производствения капацитет и оптимизиране на бизнес процесите в семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите. По този начин финансирането ще допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие.

Със средствата по процедурата одобрените кандидати - микро и малки предприятия, ще придобият нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти, специализиран софтуер и системи за иновации и конкурентоспособност, модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятията. Създаването на онлайн магазини също е сред допустимите дейности, съобщиха от Областния информационен център в Кюстендил. Одобрените проекти са със срок на изпълнение една година, казаха още от центъра.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тържествена сесия на ОбС - Благоевград

Днес Общински съвет Благоевград проведе тържествено заседание. Преди 113 години нашият град, тогава Горна Джумая, получава своята свобода. Този ден е символ не само на паметта ни, но и на силата на духа – дух, който и днес пазим и предаваме на поколенията. Празничното събитие започна с официално посрещане на гостите пред зала „22 септември“,..

публикувано на 05.10.25 в 19:01

Банско чества 113 години свобода

Под празничния звън на вековните камбани започна Деня на Банско. С тържествена света литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим и храмовото духовенство към църква „Света Троица“, започнаха рано утринните чествания за 5 октомври. На службата присъстваха кметът на община Банско Стойчо Баненски, депутатът Иван..

публикувано на 05.10.25 в 17:17

Към Трън вече се подава вода

Възстановено е електрозахранването към помпената станция в трънското село Банкя и към Трън вече се подава вода, съобщават от Общинския кризисен щаб.  Сигналът на мобилните оператори е възстановен на 70%, все още има села без мобилен достъп. По всички главни и второстепенни пътища са отстранени падналите дървета, но все още има клони, които..

публикувано на 05.10.25 в 17:13

Стотици по стъпките на Самуиловите воини и тази година

Днес се състоя Националният туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“, организиран от сдружение „Млад планинар“ - Петрич, подкрепен от Община Петрич.  С полагане на цветя на паметника на цар Самуил, походниците започнаха прехода по маршрут от НПМ „Самуилова крепост“ до село Ключ.  Внушителната колона от деца и възрастни изпълни с..

публикувано на 05.10.25 в 16:32

„Панорама на спорта“ се провежда в Перник

Инициативата, която се организира за втора поредна година от Община Перник, още веднъж доказа, че спортът може да обединява хората и да вдъхновява младите да водят активен и здравословен начин на живот. Представители на спортните клубове, треньори, деца и младежи изпълниха централната част на града. Спортният празник започна с велопоход, в който се..

публикувано на 05.10.25 в 16:28

Празник на Благоевград

С историческа възстановка, панихида за загиналите, полагане на венци и цветя започнаха честванията по повод освобождението на Горна Джумая и празник на Благоевград. „Плановете на Царство България да освободи Пиринска Македония преминават през амбициозната цел да се мобилизират 300 хил. военни - 150 хил. в направление Македония, 150 хил. в направление..

публикувано на 05.10.25 в 15:49

Села в Трънско продължават да са без ток

Около една трета от селата в Трънско все още са без ток заради щетите от мокрия сняг в нощта на четвъртък срещу петък. Не е възстановено и водоснабдяването в града. Заради авариите и липсата на електрозахранване в село Банкя помпите не функционират. Търсят се варианти за алтернативно водоснабдяване. Въпреки тежката все още ситуация няма бедстващи хора,..

публикувано на 05.10.25 в 12:05