Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделците получават компенсации за измръзнала и осланена реколта

Автор:

Започва поетапното изплащане на държавната помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от измръзване и слана .Очаква се днес по сметките на стопаните да постъпят над 3 млн лв. 
Бюджетът за държавната помощ, утвърден от Държавен фонд "Земеделие", е 32 млн лв. Помощта е за измръзнали и осланени череши, вишни и кайсии, като на този етап ще я получат 254 земеделски стопани.
Право на субсидии имат земеделци, на които тази година са издадени констативни протоколи за 100% пропаднали площи, причинени от измръзване или слана. Важно е, че плащане ще получат само градини, при  които е констатирано спазването на изискванията за добро агротехническо състояние след извършени проверки и те са включени в регистър на одобрените констативни протоколи, изготвен от междуведомствена експертна работна група, създадена със заповед от министъра на земеделието и храните- акцентират от Фонда. 
Причините за това изискване са, че е имало искания за субсидиране и на градини, които не са обработвани.
Подпомагането компенсира до 80% от действителните разходи на стопаните, като за черешови градини те ще получат до 5 535 лв./ха, за вишни - до 5 442 лв./ха и за кайсии - до 6 385 лв./ха.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Градовете срещу горещините: СЮЗО на среща с експерти в Барселона

На 20–21 ноември 2025 г. представители на СЮЗО, Община Благоевград и Областна администрация Благоевград участваха в двудневна партньорска среща по проект HEATSAFE в Барселона, организирана от Област Барселона. На срещата всички партньори обмениха добри практики и идеи за адаптация към екстремни горещини и развитие на мрежа от климатични убежища...

публикувано на 25.11.25 в 15:55

Есенно залесяване започна в Кюстендил

Започна есенната кампания по залесяване на Община Кюстендил. Инициативата е част от дългосрочните усилия на местната администрация за обогатяване на зелената система, подобряване качеството на въздуха и устойчиво развитие на градската среда. По време на кампанията  ще бъдат засадени близо 200 нови дървета. През изминалата седмица вече беше залесено..

публикувано на 25.11.25 в 14:04

Обновяват здравната служба в село Баня

Община Разлог разработи проект за цялостно обновяване на здравната служба в село Баня, което ще я превърне в модерно, функционално и достъпно място. Сградата на здравната служба е в силно амортизирано състояние. Материалната база е остаряла, в нея работят само двама лекари, което ограничава възможностите за предоставяне на необходимите медицински..

публикувано на 25.11.25 в 11:39

Нов клуб по художествена гимнастика ще развива дейност в Благоевград и Симитли

Нов клуб по художествена гимнастика ще  развива дейност в Симитли и Благоевград - това е СКХГ “АРТИСТИКА”. Треньорки и основателки на новия клуб са Ния Накева- Ангелова и Камена Колева. Тренировките се извършват  в модерната зала на Спортен комплекс “Септември” – Симитли и в спортната зала на 7 СУ "Кузман Шапкарев" - Благоевград, където всяко..

публикувано на 25.11.25 в 10:59

Извънредно заседание на Общинския съвет в Дупница

На извънредно заседание се събира днес Общинският съвет в Дупница.  Поводът е актуализация на капиталовата програма на Общината с добавянето на шест нови обекта в нея. Ще бъде приета нова Наредба за финансово подпомагане на спортните клубове, както и Годишна програма за дейността на читалищата.  Срокът за подаване на декларации за облагане с такса..

публикувано на 25.11.25 в 09:42

1 от всеки 3 жени в света е ставала жертва на домашно насилие

25 ноември се отбелязва като Международен ден срещу насилието над жени и момичета. Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си, а през 2023 г. повече от 50 00 жени са били убити от партньора си или от член на семейството, показват данните на ООН - Жени. От организацията призовават за..

публикувано на 25.11.25 в 09:40

Разкъсана облачност, до слънчево време

 Днес над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността временно ще намалее до слънчево. Вятърът от юг ще се усили. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между 0° и 5°, максималните температури ще са предимно между 10° и 15°. През нощта срещу сряда от запад-югозапад ще..

публикувано на 25.11.25 в 07:42