Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прие на второ четене промените в Закона за железопътния транспорт

Автор:

Парламентът прие окончателно промените в Закона за железопътния транспорт.

С тях страната ни избягва налагането на санкции от  Европейската комисия, и се дава възможност за допускане на частни фирми в жп сектора.

Това предизвика упреци от опозицията и твърдения за "поредна схема за ограбване на държавата".

Христо Расташки от МЕЧ заяви: "По този начин добрите превози, хубавите линии, които правят пари за държавата, ще минат в частници. Останалите линии, които са на загуба, ще се поддържат от държавата. Абе колеги, вие правите закони само да крадете".

Ивайло Чорбов от "Възраждане" допълни: "По никакъв начин ние не можем да продължим да разпродаваме и да отдаваме подобна държавна собственост безотговорно, още повече, че за мен поне няма съмнение, че хората, които ще я вземат, ще са част от мафиотския кръг, който в момента е представляван от голяма част в залата".

Красимира Катинчарова от "Величие" се присъедини към критиките: "Българските държавни железници са част от националната сигурност. Те изпълняват и социална функция. Вие отдавна се каните да ги разпродавате на парче, защото в държавата няма пари, а в държавата няма пари, няма и вода не за друго, а защото тя се управлява зле".

От управляващото мнозинство не се изказаха в защита на промените.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 16 млн. лв. щети след опустошителния пожар в Пирин

Пожарът, който избухна на 25 юли в Пирин и горя повече от месец, е нанесъл икономически щети за над 16 милиона лева. Сумата не включва екологичните и социалните последици, които предстои да бъдат оценени. По данни на Югозападното държавно предприятие изгорялата дървесина се изчислява на около 280 000 куб. метра. В гасенето са участвали общо 1 345..

публикувано на 18.09.25 в 12:31

Кочериново се готви за двудневен празник на града

На 20 и 21 септември 2025 г. Кочериново ще отбележи своя празник с богата културна програма, подготвена от Община Кочериново и НЧ „Пробуда-1919“. Началото и в двата дни е в 18:00 ч. на открита сцена в града. Празничната програма ще бъде открита на 20 септември от децата от ДГ „Ален Мак“ – гр. Кочериново с група „Мечо Пух“, с директор Силвана..

публикувано на 18.09.25 в 11:45

Благоевград отбелязва 117 години от Независимостта на България

С полагане на цветя в Благоевград тържествено ще бъдат отбелязани 117 години от обявяването на Независимостта на България. Церемонията ще се състои на 22 септември от 9.30 часа пред паметната плоча на загиналите за свободата и независимостта на България на площад „Георги Измирлиев“. Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908..

публикувано на 18.09.25 в 09:36

Антиправителствен протест ще се проведе пред НС

Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да покажем, че няма доверие, няма търпение, няма отстъпление!", пишат организаторите в социалните мрежи.  Депутатите гласуват петия вот на недоверие срещу кабинета “Желязков” Протест организира и..

публикувано на 18.09.25 в 09:32

Променлива облачност, ветровито

Днес ще има променлива облачност, която над много райони ще намалява и ще се установява слънчево време. Вятърът ще бъде от северозапад, умерен в североизточните райони временно силен. Максималните температури ще бъдат между 22° и 27°.

публикувано на 18.09.25 в 06:59

Аварирал автомобил затруднява преминаването по пътя Симитли - Кресна

Временно движението при км 390 по път I-1 Симитли-Кресна в района на Кресненското дефиле се осъществява двупосочно в една лента поради аварирал тежкотоварен автомобил със специален режим.  Шофьорите да се движат с повиишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 17.09.25 в 17:24

Без желаещи да кметуват в брезнишкото село Велковци

Няма желаещи да кметуват в брезнишкото село Велковци. Нито една политическа сила от заявилите участие в насрочения за 12 октомври частичен вот не е регистрирала свой кандидат в определения за целта срок. С това процедурата се прекратява, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Брезник.  До насрочването на нова дата за провеждането на частични..

публикувано на 17.09.25 в 15:29