За пореден път целта на конкурса „Хижа на годината“ е да се насочи общественото внимание в подкрепа на планинския туризъм и в поддържането на хижите и заслоните в нашата страна. Това заяви за БНР Радио Благоевград Полина Димитрова, част от екипа на инициативата.
Тази година са номинирани над 70 туристически обекта, като номинациите в конкурсните категории и грантовете се излъчват от компетентни неправителствени организации, които добре познават планинския туризъм и състоянието на хижите у нас.
Освен седемте конкурсни категории, в които се представят най-добрите хижи и заслони, тази година е включена и нова категория - „Хижар за пример“, обясни Полина Димитрова и уточни, че целта е да посочат отговорни и обичани хижари в страната.
В тазгодишното издание на конкурса са определени пет направления за безвъзмездна финансова помощ за хижите, както и редица екоинициативи.
Броени дни остават до финала на гласуването - 30 септември, а на 15 октомври на специална церемония ще бъдат обявени и наградени победителите.
И още за номинациите, грантовете и гласуването ще научим от разговора на Агнес Манова с Полина Димитрова:
На 4 декември в Благоевград ще бъде представена книгата „Тил Линдеман: 100 стихотворения“. Това е първият превод на български език на поезията на Тил Линдеман , за която Георги Гаврилов казва, че в нея: „Линдеман е много по-открит, раним, на моменти също така брутален и провокативен, но на мен ми стана много по-близък, след като прочетох..
„Образованието е сред фундаментите, върху които се изгражда всяко развито общество“, заяви в интервю за Радио Благоевград създателят на онлайн образователната платформа EduQuest Николай Пеев. По неговите думи основната мисия на платформата е да насърчава младите хора да развият устойчив интерес към ученето и личностното развитие. Пеев е завършил..
Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100 % увеличение, каза днес в предаването „Приемна в ефир“ по Радио Благоевград Славянка Симитчийска, директор на Инспеция по труда- Благоевград. От Инспекцията по труда напомнят, че в поредицата от коледни и..
Тютюнопроизводството е застрашен земеделски сектор в целия Европейски съюз и по света, и това притеснение идва от рестрикциите на Световната здравна организация, която цели да го ограничи. Темата бе основен акцент в проведената миналата седмица 11-та Конференция на Световната здравна организация /СЗО/ в Женева, КОР-11, на която тютюнопроизводители..
Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“ отбеляза патронния си празник с благотворителен концерт . Събитието под надслов „Творци на бъдещето“ по повод 34 години от основаването на учебното заведение събра ученици, преподаватели, родители и гости, които отбелязаха празника с богата и емоционална програма...
Българският журналист и общественик Владимир Перев стана жертва на физическа и словесна агресия в центъра на Скопие. Нападението, извършено в присъствието на множество свидетели, отново постави въпроса за сигурността на българите в Република Северна Македония и за засилващия се език на омразата срещу тях. В интервю за Радио Благоевград председателят..
Започва коледният месец, а Благоевград вече грее в светлини. Тази година общината е подготвила богата и разнообразна коледно-новогодишна програма, в която ще се включат всички културни институти, спортни клубове, училища и читалища, както и популярни гостуващи артисти. В новогодишната нощ благоевградчани и гостите на града ще могат да..