Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъдиха готовността на институциите и гражданите за въвеждането на еврото в Перник

/От ляво надясно/ Людмил Веселинов- областен управител на Перник, Николай Павлов- зам. министър на външните работи, Станислав Владимиров- кмет на Перник, Весела Караиванова- управител на НОИ

Въвеждането на еврото ще подобри позицията на България в глобалната политическа нестабилност, в която се намираме, ще повиши имиджа и доверието към страната ни, каза в Перник зам.- министърът на външните работи Николай Павлов. Той взе участие в проведената днес информационна среща във връзка с въвъждането на еврото.

Зам.- министър Николай Павлов подчерта, че пред България се отваря една голяма, заслужена възможност. Въвеждането на еврото ще укрепи икономиката, ще даде повече възможности за външната ни търговия, ще насърчи износа. 

„Ще стимулира, ще е един благоприятен фактор за повишаване на инвестициите, ще елиминира транзакционните разходи, превалутирането за бизнеса проучванията сочат за стотици милиони евро, спестени на година за бизнеса/, безспорно ще повиши кредитния рейтинг на страната ни. Всичко това са фактори за икономически растеж, за стопанско оживление и оттам повишение на стандарта на живот на всеки един българин. Получаваме инструмента за развитие на икономиката, за развитие на страната ни, като само от нас зависи еврото да заработи мощно в наша полза. Имаме инструмента, имаме голямата възможност, но не и гаранцията, тъй че от всички нас, от нашата единност, от нашата възможност да се възползваме от този инструмент зависи колко далеч ще стигнем”, каза Николай Павлов.

В информационната среща взеха участие експерти от Министерството на финансите, Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите, Комисията за финансов надзор и др.Те представиха подробна информация, свързана с процеса на въвеждане на еврото. Презентация в Перник направи и управителят на НОИ Весела Караиванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

112 години Съд в Благоевград

Днес  тържествено бе отбелязана  112 годишнината  от основаването на Съда в Благоевград.  Официални гости на събитието бяха Мими Фурнаджиева, зам,- председател на Върховния касационен съд и Даниела Дончева, председател на Апелативен съд – София.   По повод годишнината Окръжен съд Благоевград вече разполага със свое официално знаме – символ на..

публикувано на 24.10.25 в 17:37

Набелязаха конкретни стъпки за развитие на ИТ сектора в Благоевград

Кметът на Благоевград Методи Байкушев се срещна с представители на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), за да обсъдят конкретни стъпки за развитие на ИТ сектора и внедряване на иновации в различни сфери в Благоевград. По време на разговора бяха обсъдени възможности за изграждане на устойчива ИТ екосистема чрез тясно..

публикувано на 24.10.25 в 14:49

Управителят на НОИ в Перник: Възрастните да ползват банкови карти след 1 януари 2026 година

Възрастните хора да ползват банкови карти след 1 януари 2026 година и да се снабдят със стартовите пакети от БНБ и търговските банки, препоръча в Перник управителят на НОИ Весела Караиванова. Така ще бъде минимизиран рискът от измама след въвеждането на еврото. Информационните системи на НОИ са готови за въвеждането на еврото, подчерта управителят на..

публикувано на 24.10.25 в 14:45

Започна програмата за храмовия празник на църквата "Св. вмчк Димитър Солунски” в Кюстендил

Фотоизложба, посветена на историята на третия възрожденски православен храм в Кюстендил, църквата „Св. Великомъченик Димитър Солунски“, беше представена преди храмовия му празник. Изложбата е организирана и подготвена от Регионалната библиотека и Държавния архив в Кюстендил. В изложбата, посветена на 160 години от полагането на основите на храма, са..

публикувано на 24.10.25 в 14:21

„С музика и вяра в сърцето“ в Гоце Делчев

От 27 октомври до 7 ноември Неврокопската света митрополия ще бъде домакин на VIII Международен есенен музикален фестивал под надслов „С музика и вяра в сърцето“. В рамките на десет дни жителите и гостите на града ще се насладят на богата програма с концерти, рецитали и документални прожекции. Сред участниците са вокален ансамбъл „Езерец“ от..

публикувано на 24.10.25 в 12:53

БАБХ констатира огнище на шарка по овцете и козите в стадото на Рилската света обител

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни (ДПЖ) в животновъден обект, собственост на Рилската света обител – Рилски манастир, в община Рила, област Кюстендил. Сигналът до компетентните органи е подаден своевременно от отговорника на стадото при установяване на клинични..

публикувано на 24.10.25 в 10:07

216 свободни работни места в Дупница за 1000 безработни

1022-ма души или 6,9% от икономически активното население в община Дупница са без работа. Данните са от Бюрото по труда към края на септември. В община Бобов дол на трудовата борса са 6,4% от жителите, в Сапарева баня – 5,2%, в Рила – 7,3%, Кочериново – 6,9% и Бобошево – 6,3%. Новорегистрираните безработни през септември са 213. Обявени са 216 свободни..

публикувано на 24.10.25 в 09:22