219 ранени е официалната равносметка от вчерашните размирици в Босна и Херцеговина. Безредиците стихнаха късно вчера, след като недоволните от безработицата демонстранти запалиха административни сгради в Сараево, Тузла, Зеница и Мостар. При пожара в босненското президентство изгоря част от държавния архив. Управителите на Зеница и Тузла подадоха оставки под натиска на недоволните.
В Сараево, в помощ на полицаите, които се опитваха да усмирят демонстрантите, на улиците излязоха части за борба с тероризма. Правителството и премиерът на кантон Тузла, откъдето започнаха протестите преди 4 дни, подадоха оставка под натиска на демонстранциите. Демонстрантите предизвикаха пожари в правителствени здания в Тузла, Сараево, Зеница и Мостар.
В сараевски болници са закарани 50 ранени, сред които трима тежко пострадали. При протестите в северния град Тузла бяха ранени най-малко осем душии, а при тези в централния град Зеница - около 50. Асошиейтед прес отбеляза, че за първи път в столицата на сръбската част на Босна, Баня Лука, стотици хора са изразили подкрепа за протестиращите в другата съставна част на страната - Мюсюлманско-хърватската федерация.
Босна, с население от 3 800 000 жители, е разядена от корупция. Тя е една от най-бедните страни в Европа. Безработицата достига 44% от активното население, но Централната банка смята, че броят на безработните е 27,5%, тъй като много хора работят на черно. Средната месечна заплата е 420 евро и почти един на всеки петима живее в бедност, според официалните данни.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..