80 на сто от завършващите млади лекари искат да работят в чужбина, сочи изследване на Българския лекарски съюз. На първо място сред желаещите да емигрират са студентите от Медицинския университет в София, следвани от тези от Плевенския и Пловдивския университет. Предпочитаните специалности за специализация и за работа в чужбина са освен традиционната анестезиология, но вече и психиатрията, патологията, образната диагностика, офталмологията. Тази миграция на лекари вече води до недостиг на медицински персонал у нас, особено в малките населени места, съобщи заместник-председателят на Българския лекарски съюз Юлиан Йорданов. Не на последно място това води и до влошено здравеопазване у нас, влияе и върху ранния достъп до здравна грижа и до медицински специалисти.
Изследването на Лекарския съюз е на базата на бройката издадени сертификати за добра медицинска практика на медиците, които искат да работят в чужбина.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..