Здравната каса не заплаща имплантите за метода на "дълбока мозъчна стимулация" при пациенти с болестта на Паркинсон у нас. Същото лечение в чужбина се заплаща, сигнализират от Асоциацията на болните от паркинсон.
Имплантът за хората с напреднала степен на болесттаструва 20 хиляди евро, а 20 са чакащите пациенти, каза доктор Красимир Минкин от УМБАЛ "Свети Иван Рилски", в която се извършва лечението. Касата заплаща само интервенцията в размер на 3 500 лева. Отказът на НЗОК е бил с мотив липса на средства.
Последният мотив на Касата остава възоснова на някакви скрити данни, че няма достатъчен ефект върху заболяването дълбоката мозъчна стимулация. И при осемте имплантирани пациенти ефектът е много добър, ресоциолизиращият ефект не е първостепенен. Това всичко беше представено на Касата, но нищо от това не помогна, разказа д-р Минкин.
Методът за лечение се използва от 30 години в Европа и близо сто хиляди пациенти са били подложени на него, каза Веска Събева, заместник-председател на Националния съвет на хората с увреждания.
Имаме добрите специалисти в България, центровете, в които да се извършва това съвременно лечение, а в крайна сметка ние ги изпращаме в чужбина, защото някой не е поискал да синхронизира и да направи така политиката, че българските граждани да остават и да бъдат лекувани в България, обясни Събева.
От Здравната каса съобщиха, че заплащането в чужбина не е по Закона за бюджета в частта "Национални здравноосигурителни плащания", а на базата на европейското законодателство и регламент.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..