Новите медицински професионалисти, каквито са парамедиците и лекарските асистенти, ще се обучават в университетските и многопрофилните болници. Промените са заложени в Закона за професионалното образование, обсъден на парламентарната здравна комисия. Промените целят справяне с кризата на кадри, каза председателят на Комисията д-р Нигяр Джафер. Чрез промяната в закона за професионалното обучение се въвежда обучение чрез работа на кадри за нуждите на здравеопазването, каза Джафер.
Проблемите в спешната помощ са в отдалечените региони и поставят на дневен въпрос тези проблеми. Трябва държавата да помисли по какъв начин тези хора да получават образование, какъв трябва да бъде хорариумът, съгласно който ще се обучават, какви ще бъдат компетенциите на всяка една група от тези специалисти, за да могат да дават пълноценни грижи в здравната система.
Вече са регламентирани възможностите парамедици да се обучават за срок от три години в медицински колежи, а лекарски асистенти - 4 години в медицинските факултети. Има заявка от медицинските университети във Варна и София да обучават парамедици и лекарски асистенти.
Колежите, университетите, лечебните заведения са готови на този тип стъпки, защото вече има сигнали в тази посока. Дефицитът е огромен, не само на лекари, но и на медицински сестри.
Компетенциите на различните специалности ще бъдат регулирани в наредби. Парамедиците и лекарските асистенти ще получават диплома за висше образование.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..