Европейската комисия обяви, че е готова с предложенията за нови санкции срещу Русия, които й беше възложено от външните министри да подготви до днес. Пакетът мерки в различни области ще бъде обсъден днес от постоянните представители на 28-те в Евросъюза, а в следващите дни предстои да бъде решено и какви конкретни действия ще бъдат предприети.
Еврокомисията още снощи е изпратила в постоянните представителства на страните–членки документ с възможните рестриктивни икономически мерки. Той не е публичен и не се предвижда да бъде оповестен на този етап, а за съдържанието му говорителят на Комисията Джонатан Тод каза само:
Документът, подготвен от Комисията, е директен отговор на искането да подготвим действия в областта на капиталовите пазари, отбраната, стоките с възможна двойна употреба и чувствителните технологии, включително в областта на енергетиката.
Неофициалните информации са, че сред предложените мерки са оръжейно ембарго, забрана за износ на технологии за дълбоководен добив на газ и петрол, на шистов петрол и за разработване на арктическите залежи, както и забрана за покупка на акции и облигации от руски държавни банки.
Очакванията са дискусиите на ниво "постоянни представители” да продължат и следващата седмица и тогава, в зависимост от това колко далеч в мерките искат да стигнат страните–членки, ще стане ясно дали за вземане на решенията трябва да бъде свикана извънредна среща на външните министри, или на държавните и правителствени ръководители. Европейската комисия очаква преди това – още до края на тази седмица, да бъде разширен списъкът с персоналните санкции за лица и фирми, отговорни за дестабилизацията на Украйна. Очаква се в него този път да попаднат и близки до Кремъл бизнесмени и компании.
Министърът на външните работи в оставка Кристиан Вигенин отхвърли обвиненията, че по време на мандата му България е била в международна изолация. На годишна среща в София с българските посланици Вигенин направи кратък отчет на свършеното. Отиващият си..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..