Необходимостта от създаването на Министерство на туризма признаха представители на по-голямата част от политическите сили, които участват на изборите. В големия салон на БАН се състоя обществена дискусия, посветена на националните цели и приоритети в туризма.
Шест приоритета в туризма бяха обсъдени на кръглата маса. Създаването на Министерство на туризма, развитието на целогодишен туризъм да се превърне в държавен приоритет, развитието на различните видове специализиран туризъм. Браншът настоява около 1 процент от приходите или 60 милиона лева да бъдат заделяни за реклама на страната.
Как се мотивира необходимостта от Министерство на туризма според Красимир Станев – член на Съвета на директорите на един от големите ни курорти:
Трябва да има изключително големи правомощия на способността да координира усилията на различните министерства и ведомства.
Станев посочи, че спазването на законодателството в туризма и контролът е много занижен: Държавата до този момент действа доста приятелски спрямо финансовата дисциплина, спрямо персонала, спрямо необходимостта от добри условия на труд и така нататък, но правителството трябва да започне безкомпромисно в това отношение. Делът на черната икономика в туризма все още е много голям.
Да се носи отговорност за управлението в сектора, апелира Байко Байков – председател на Асоциацията на на българските туроператори и туристически агенти, по думите му в момента в сектора са провеждат различни експерименти.
Ресорният заместник-министър на икономиката Бранимир Ботев отчете за шестте месеца на годината 3,6 на сто повече приходи от туризъм и 6,7 на сто повече чуждестранни туристи.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..