В предизборното говорене липсваше гледната точка на икономическата мисъл, заяви пред журналисти проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН, където се състоя международна конференция "Икономически растеж: стимули и ограничители".
Според проф. Минасян, гледната точка по какъв начин изборният процес ще се отрази върху икономическото развитие и икономиката на страната е отсъствала. Проф.Татяна Хубенова посочи, че развитието на страната се нуждае от преосмисляне на начина на поведение на макро и и микро равнище:
В това като дискусия, което мина предизборно, нямаше интелигентност, нямаше тази огромна роля, която икономиката играе да познаеш грешките си, за да подобриш настоящето и бъдещето. Това не се случи.
Подобряването на образованието ще повиши критичността на обществото и ще засили гражданския контрол, посочи проф. Гарабед Минасян.
Развитието на икономиката на страната ще зависи от провежданите реални реформи, подчерта директорът на икономическия институт на БАН проф. д-р Митко Димитров. Проф. Минасян предупреди:
Ако нещата продължават по тоя същия начин, най-вероятно ще достигнем отново повторение на избора. Аз даже не се страхувам от повторение на избора. Не мисля, че това е толкова лош сценарий. Изборите се повтарят дотогава, докато партиите действително разберат, че това, което вършат, трябва да удовлетворява населението и населението - докато стигне до своето равнище, да съумее да контролира и да преценява своя избор достатъчно добре.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..