До 1-ви декември България трябва да внесе допълнителни 7 милиона евро в европейския бюджет, предвижда решение на Европейската комисия. То е свързано с преизчисления на базата на одобрен от всички страни - членки нов модел за пресмятане на приходите от ДДС и на реалния ръст на Брутния вътрешен продукт.
Най-потърпевша е Великобритания, която в същия срок трябва да внесе още 2,1 милиарда евро. Това предизвика сериозно напрежение между Брюксел и Лондон, като британският премиер Дейвид Камерън определи искането на тези средства като неприемливо и настоя за извънредна среща на финансовите министри.
Другите страни, чиято икономика според последните изчисления се е развивала по-добре и трябва да внесат още средства в евробюджета, са Ирландия, Италия, Кипър, Латвия, Малта, Холандия, и дори Гърция, за която е определена допълнителна вноска от близо 90 милиона евро.
В същото време редица държави ще получат обратно част от сумите, които са внесли – за Франция те ще са над 1 милиард, а за Германия – близо 780 милиона евро. В работния документ, изпратен от Европейската комисия до страните - членки, с който програма „Хоризонт” разполага, е отбелязано, че данните са предварителни и че окончателните стойности ще бъдат обявени през ноември.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..