Правителството внесе в Народното събрание предложението си за актуализация на бюджета. Предвижда се да бъде поет нов дълг от 4 и половина милиарда лева, а бюджетният дефицит да се повиши до 3,6 процента от Брутния вътрешен продукт при еврпопейска норма от 3 на сто. Допълнителните средства ще бъдат насочени и към решаване на проблемите в банковия сектор.
Допълнителни 100 млн. лева за Здравната каса са заложени във втората актуализация на бюджета й. Сумите ще бъдат разпределени за субсидиране на различни видове лекарства, включително и за злокачествени заболявания.
Също така пари за здравеопазване ще бъдат осигурени и през републиканския бюджет, като в проекта на актуализация са заложени допълнителни 24 млн. лева за психиатрична помощ, хемодиализа и подпомагане на болнични заведения в отдалечени региони. Социалното министерство ще получи 50 млн. лева, 36 млн. лева от които са насочени към социални дейности. Допълнително пари ще има за земеделското и за регионалното министерство.
Служебният кабинет е заложил възможност за поемане на нов дълг от 700 млн. лева, с който да бъде подпомогнат Фондът за гарантиране на влоговете. Същото така самият фонд може да поеме нов дълг от 2 млрд. лева, като това са възможностите за решаване на казуса с Корпоративна търговска банка при евентуалното отнемане на лиценза й. Също така е предвидена възможност за подпомагане на банковия сектор с 2,9 млрд. лева, което е разрешената помощ от Европейската комисия. Разрешението бе поискано след банковата паника през юли.
Самият проектобюджет бе готов много преди да излязат резултатите от докладите на одиторите, както и БНБ да обяви очакването си, че лицензът на Корпоративна търговска банка ще бъде отнет заради отрицателен капитал в края на септември. Преди дни от Фонда за гарантиране на влоговете съобщиха, че правят тестове за изплащане на гарантираните влогове и работят по няколко възможности за снабдяването на необходимите допълнителни 1,7 млрд. лева.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ