Общопрактикуващите лекари настояват за 20 милиона лева повече за първична помощ в бюджета за догодина. Председателят на Сдружението доцент Любомир Киров каза за "Хоризонт", че тези предложения са включени в Националния рамков договор за догодина и са подкрепени от Българския лекарски съюз.
Парите ще се използват за дейности, като проследяване на острите случаи и стендбай режим на личните лекари, както и за повече профилактични прегледи и диспансеризацията на пациентите с хроничните заболявания, както за ваксинопрофилактиката, посочи председателят на сдружението доцент Киров:
Искаме да бъде съобразен със заложените решения в стратегия 2014–2020 година, която беше приета от всички и където е разписано, че до 2020-а година бюджетът за първична медицинска помощ трябва да нарасне до 13-14 процента.
Да се премахне лимитирането на средствата за направленията за специалисти за хронично болните и за техните изследвания, както и за профилактичните прегледи, настоява още доцент Киров:
За да извършваме например повече профилактични прегледи. Те са свързани с разход на едни средства, които не са от нашия бюджет. Те са от бюджета за специализираната помощ и се заделят за изследвания и консултации. От това печели специализираната помощ, но ние го ползваме, за да си вършим работата.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ