САЩ наложиха допълнителни санкции на Северна Корея, заради кибератаката срещу "Сони"

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Съединените Щати наложиха допълнителни санкции на Северна Корея, заради кибератаката срещу филмовата студия "Сони", която според ФБР е дело на Пхенян. Мерките бяха обявени от президента Барак Обама. От Белия дом обвиниха Северна Корея в деструктивни и целящи сплашване кибер действия през месеците ноември и декември 2014-та година.

Санкциите са в отговор на серия от провокации на Северна Корея, като посегателството върху "Сони Пикчърс" е преминало границата, твърдят от Белия дом. Мерките, които изпращят ясен сигнал, че подобни действия няма да бъдат толерирани, засягат три учреждения, сред които държавна разузнавателна агенция и търговец на оръжия. Санкциите обхващат и десет души, които работят със засегнатите страни.

Ние приемаме насериозно атаката на Северна Корея, която целеше създаването на деструктивен ефект спрямо финансовото състояние на една американска компания и заплашване на артисти и други с цел ограничаване правото им свобода на изразяването, посочва в изявление прессекретарят Джош Ърнест.

Причина за хакерската атака и последвалите заплахи е комедията „Интервюто“, в която по комичен начин се говори за смъртта на севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

Някои експерти по киберсигурност поставиха под въпрос твърденията на властите за вината на Северна Корея, но висш служител пожелал анонимност, заяви, че след като официален Вашингтон се е запознал с доказателствата е нямало съмнение за ролята на комунистическата държава.

АП цитира представител на Белия дом, според когото санкциите са само първата стъпка от ответните действия на Америка след пробива в системите на Сони Пикчърс. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47