Бъдещите зони за туризъм в новия план за управление на Национален парк "Пирин" да бъдат изключени от територията обект на Световното природно наследство. Предложението беше прието на заседание на Консултативния съвет към дирекцията на парка.
Предложените в новия план за управление зони за туризъм са седем, като площта им е малко под три хиляди хектара. В тях ще могат да се изграждат заслони, хижи и съоръжения, включително и спортни, с оглед нуждите на парковата дирекция, местното население и туристите. Това обаче може да остане само на документ, тъй като цялата територия на Националния парк от 40 хиляди хектара е обявена за световно природно наследство към ЮНЕСКО. Предложението, за което гласуваха 17 от общо 25-те члена на Консултативния съвет, беше коментирано от директора на Национален парк "Пирин" Росен Баненски така:
Дали част от нея ще излиза, или няма да излиза, не е решение на дирекцията или мое решение.
Ръководителят на екипа, който разработва новия план за управление на парка Антоний Стефанов смята, че предложението е резонно: Това е единственият възможен вариант, при който може в тези туристически зони да се направи нещо.
Наложително е да се инициира среща с представители на ЮНЕСКО, за да стане ясно, че решението от 2008 година цялата територия на Национален парк "Пирин" да бъде обявена като Световно природно наследство, е взето непрозрачно, в нарушение на законовите процедури и в ущърб на местното население, каза кметът на Банско Георги Икономов:
Това е единственият начин, тези зони да заработят. Защото да не се окаже, че определяйки ги, съгласно плана за управление, после чрез ЮНЕСКО те да бъдат блокирани и пак да не могат да се разработят години наред. Според мен е крайно време да бъде направена една среща с госпожа Ирина Бокова и част от нейния екип, които да се запознаят действително с обстановката на място.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..