Гърция е представила на Европейския съюз и на Международния валутен фонд обещания план с реформи. Кредиторите вече анализират списъка с контрапредложения на Атина, съобщи Франс прес, цитирайки източник от Брюксел.
По предварителна информация едно от предложенията в плана е прехвърляне на задълженията на Гърция към Европейската централна банка към Европейския механизъм за стабилност, чиито условия са по-благоприятни.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас предупреди, че дефолт на страната му в края на месеца ще означава началото на края на еврозоната. Гърция може да постигне споразумение с международните кредитори, ако те се откажат от исканията си за орязване на пенсиите, заяви още гръцкият премиер пред италианския вестник "Кориере дела Сера".По-рано финансовият министър Янис Варуфакис също се показа склонен за компромис, но призова за нов подход към решаване на дълговата криза:
Вече пет години Европа и три различни гръцки правителства заблуждаваха гръцкия и германския народ. Преструвахме се, че решаваме кризата, пренасяйки я в бъдещето. Преструвахме се, че несъстоятелността на Гърция може да бъде решена с увеличаване на заемите на основание още по-строги мерки на икономии, които допълнително намаляват способността на страната да плаща тези дългове.
Тези изявления на водещите гръцки политици идват след предупрежденията на германския канцлер Ангела Меркел и други европейски политици, че времето за споразумение, което ще остави Гърция в еврозоната, е на привършване.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..